NM i friidrett 1991
NM i friidrett 1991 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Bergen-Hordaland FIK | ||
Vertsby | Bergen | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Fana stadion | ||
Dato | 18.-20 juli | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
1990 – 1992 |
Norgesmesterskapet i friidrett 1991 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1991 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Fana stadion i Bergen 2.–4. august. Arrangør var Bergen-Hordaland FIK.[1] Kongepokalvinnere var høydehopperen Steinar Hoen, som vant sin første pokal og spydkasteren Trine Hattestad, som vant sin andre pokal dette året.[2]
- Steinar Hoen vant kongepokalen 1991
Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1991 – Trondheim 2. mars
- Stafetter – Lillehammer 25. – 26. mai
- Halvmaraton – Larvik 7. april[3]
- Maraton – Oslo, Bislett stadion (Oslo Maraton) 7. september[4]
- NM i mangekamp 1991 – Ski Stadion, Ski 4. – 5. juli, arrangør Ski IL.[5]
- Terrengløp – Sveio 14. april[6] og Ogndal 13. oktober[7]
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Olsen | SK Vidar | 11.75 |
02 | Mona Karin Riisnes | IL Gular | 11.89 |
03 | Annette Dave | Raufoss IL | 11.98 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Olsen | SK Vidar | 23.67 |
02 | Mona Karin Riisnes | IL Gular | 24.17 |
03 | Annette Dave | Raufoss IL | 24.32 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Olsen | SK Vidar | 52.45 |
02 | Trine Rugsveen | Lillehammer IF | 53.30 |
03 | Lisbeth Pettersen | Tønsberg FIK | 53.41 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Toril Hatling | Minerva | 2:07.68 |
02 | Tonje Vråle | IL Sturla | 2:08.33 |
03 | Sissel Norum | Steinkjer FIK | 2:09.40 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Jorunn Rakstad | SK Vidar | 4:19.75 |
02 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 4:24.57 |
03 | Hilde Stavik | SK Vidar | 4:25.58 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 9:15.50 |
02 | Hilde Stavik | SK Vidar | 9:18.13 |
03 | Torhild Dybwad | SK Vidar | 9:21.74 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Kristiansen | IL i BUL | 15:13.39 |
02 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 16:08.81 |
03 | Grete Kirkeberg | Kongsvinger IL | 16:13.64 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 1:14:41 |
02 | Sigrid Renna | FIL Vossar | 1:16:42 |
03 | Marianne Fløymo | SK Vidar | 1:18:01 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bente Moe | SK Vidar | 2:46:41 |
02 | Irene Gulli | FIL Vossar | 2:53:45 |
03 | Sigrid Renna | FIL Vossar | 2:55:18 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Jorunn Rakstad | SK Vidar | 6:49 |
02 | Merete Kvist | SK Vidar | 6:53 |
03 | Kari Lise Herland | SK Vidar | 6:56 |
6 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ragnhild Bente Andersen | IL i BUL | 22:59 |
02 | Randi Fossum | Strindheim IL | 23:01 |
03 | Anne Jorunn Rakstad | SK Vidar | 23:03 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Kirkeberg | Kongsvinger | 36:03 |
02 | Torhild Dybwad | SK Vidar | 36:22 |
03 | Randi Fossum | Strindheim IL | 37:16 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lena Solli | Lambertseter IF | 13.79 |
02 | Anne Brit Skjæveland | Minerva | 13.84 |
03 | Monica Grefstad | SK Vidar | 13.89 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mari Bjone | IL i BUL | 58.18 |
02 | Monica Grefstad | SK Vidar | 59.04 |
03 | Inger Cecilie Østensen | IK Tjalve | 61.73 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kathinka Larsen Trine Rugsveen Gro Hege Cleveland Kristin Bratberg | Lillehammer IF | 47.15 |
02 | Eli Karin Pilskog Mona Karin Riisnes Ann-Marit Kleive Trude Stendal | IL Gular | 47.89 |
03 | Sissel Kronborg Anne Gundersen Randi Nymoen Margaret Myklebust | IL i BUL | 47.95 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kristin Setså Ellen Bergin Sissel Norum Toril Lauritsen | Steinkjer FIK | 3:49.20 |
02 | Margaret Myklebust Sissel Kronborg Stine Lombnes Randi Nymoen | IL i BUL | 3:50.31 |
Kun to lag deltok.
4 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Mette Goddokken Ellen Skarpen Anne Jorunn Rakstad Merete Kvist | SK Vidar | 9:04.86 |
02 | Kristin Setså Oddrun Moe Sissel Norum Toril Lauritsen | Steinkjer FIK | 9:09.33 |
03 | Nina Hansteen Anita Håkenstad Toril Hatling Anne Brit Skjæveland | Minerva | 9:23.59 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kristin Loeng Anne Line Raddum Karin Solbakken Annette Dave | Raufoss IL | 2:09.73 |
02 | Margaret Myklebust Anne Gundersen Randi Nymoen Mari Bjone | IL i BUL | 2:09.75 |
03 | Ingrid Lund Kristin Bratberg Gro Hege Cleveland Trine Rugsveen | Lillehammer IF | 2:10.47 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Inger Lill van der Blom | Flekkefjord IF | 1.84 |
02 | Hanne Skei Andersen | Moss IL | 1.81 |
03 | Tove Svendby | IL i BUL | 1.75 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Brit Skjæveland | Minerva | 6.11 |
02 | Eli Føleide | Florø TIF | 12.16 |
03 | Lene Espegren | Lillesand IL | 5.87 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Irene Haugland | IL Gular | 12.41 |
02 | Lene Espegren | Lillesand IL | 12.35 |
03 | Eli Føleide | Florø TIF | 12.16 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Trine Hattestad | Minerva | 71.44 |
02 | Unn Merete Lie | Halden IL | 50.66 |
03 | Anne Gro Rosseland | Bryne IL | 48.42 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | SK Vidar | 60.74 |
02 | Jorunn Tangen Hole | IL Sturla | 46.84 |
03 | Marit Rinnan | IL Gular | 44.98 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Stine Lerdahl | Minerva | 14.26 |
02 | Aslaug Snøås | Kragerø IF | 14.13 |
03 | Grete Gjermshus | Kongsvinger IL | 13.79 |
Sjukamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Hildegunn Stoum | IL Gular | 3664 |
Kun 1 deltager
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Aham Okeke | IL i BUL | 10.59 |
02 | Kennet Kjensli | IK Tjalve | 10.68 |
03 | Geir Moen | Moss IL | 10.70 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Moen | Moss IL | 21.44 |
02 | Aham Okeke | IL i BUL | 21.64 |
03 | Kennet Kjensli | IK Tjalve | 21.77 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | George Levine | IK Tjalve | 47.72 |
02 | Jens Storhaug | Lambertseter IF | 47.74 |
03 | Ole Christian Alsand | Sørild FIK | 48.02 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Øivind Ødegård | Minerva | 1:50.39 |
02 | Roger Olsen | Ogndal IL | 1:50.58 |
03 | Atle Karlsen | Minerva | 1:51.24 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Espen Borge | IK Tjalve | 3:46.70 |
02 | Bernt L. Eltervaag | IL Skjalg | 3:47.51 |
03 | Ove Talsnes | IK Tjalve | 3:47.53 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eirik Hansen | IK Tjalve | 14:01.37 |
02 | Lars Ove Strømø | SK Vidar | 14:01.39 |
03 | Knut Hegvold | Heimdal IF | 14:02.47 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Halvorsen | Minerva | 29:09.92 |
02 | Bjørn Nordheggen | Follo FIK | 29:18.78 |
03 | Tesfaye Bekele | IL Skjalg | 29:22.07 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddmund Roalkvam | Stord T&IL | 1:04:53 |
02 | Helge Dolsvåg | IL i BUL | 1:04:54 |
03 | Edvard Dahl | Romedal IL | 1:05:02 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Terje Hole | IL i BUL | 2:23:11 |
02 | Vidar Kalnes | Nykirke IF | 2:23:40 |
03 | Jan Nyrønning | Strindheim IL | 2:25:36 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Espen Borge | IK Tjalve | 9:04 |
02 | Bernt L. Eltervaag | IL Skjalg | 9:04 |
03 | Terje Johnsen | FIK Ren-Eng | 9:09 |
12 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lars Ove Strømø | SK Vidar | 38:29 |
02 | Bjørn Nordheggen | Follo | 38:36 |
03 | Helge Dolsvåg | IL i BUL | 38:41 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Håvard Tveite | IL Skjalg | 1:04:48 |
02 | Terje Næss | SK Vidar | 1:04:49 |
03 | Oddmund Roalkvam | Stord | 1:04:51 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gaute M. Gundersen | Lambertseter IF | 14.10 |
02 | Erik Ulvness | SK Vidar | 14.47 |
03 | Roger Hovland | IL Gular | 14.50 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Lunn | Minerva | 52.76 |
02 | Bo Breigan | SK Vidar | 53.01 |
03 | Svend Tore Breilid | Kristiansand IF | 53.08 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Næsheim | IL i BUL | 8:40.40 |
02 | Eiliv Gjesdal | BFG Fana | 8:45.72 |
03 | Olav Røset | Strindheim IL | 8:45.98 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kennet Kjensli Trond Langeland Vidar Jacobsen Eirik Madsen | IK Tjalve | 41.88 |
02 | Jan Erik Schmidt Jens Storhaug Vegard Rooth Anders Gjeldnes | Lambertseter IF | 42.01 |
03 | Geir Sjursen Mikal Heyeraas Jørn Birknes Atle Douglas | BFG Fana | 43.50 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Vegard Rooth Anders Gjeldnes Marius Rooth Jens Storhaug | Lambertseter IF | 3:11.53 |
02 | George Levine John Skjelvåg Dag Rist Aamoth Eirik Madsen | IK Tjalve | 3:14.07 |
03 | Øyvind Søgaard Kenneth Nilsen Richard Sandberg Tor Ødegård | Minerva | 3:17.12 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eirik Hansen Ronny Nordlie Ove Talsnes Espen Borge | IK Tjalve | 15:55.33 |
02 | Fred Fjelltveit Tor Fauske Lars Ove Strømø Olav Bruflot | SK Vidar | 16:04.12 |
03 | Ivar Øyan Dag Olav Åse Francis Konow Terje Johnsen | FIK Ren-Eng | 16:10.07 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Vidar Jacobsen Kennet Kjensli Eirik Madsen George Levine | IK Tjalve | 1:52.63 |
02 | Henrik Nielsen Gaute Melby Gundersen Jens Storhaug Marius Rooth | Lambertseter IF | 1:52.72 |
03 | Morten Næss Eivind Seland Ole Kristian Alsand Hermund Storseter | Sørild | 1:54.16 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Steinar Hoen | IK Tjalve | 2.29 |
02 | Håkon Särnblom | Minerva | 2.25 |
03 | Steinar Grini | Spydeberg IL | 2.21 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Morten Næss | Sørild FIK | 7.50 |
02 | Gøran Moen | IL Gular | 7.40 |
03 | Magnus Kleppe | Gloppen FIL | 7.40 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Trond Barthel | Gjøvik FIK | 5.00 |
02 | Atle Hansen | Fredrikstad IF | 4.80 |
03 | Bjørn Moss | IK Tjalve | 4.70 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Morten Næss | Sørild FIK | 16.05 |
02 | Gøran Moen | IL Gular | 15.87 |
03 | Ketill Hanstveit | Norna-Salhus | 15.62 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Reidar Lorentzen | IK Tjalve | 74.94 |
02 | Arne Indrebø | Gloppen FIL | 74.30 |
03 | Håvard F. Johansen | Fredrikstad IF | 74.10 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Svein Inge Valvik | IK Tjalve | 62.60 |
02 | Olav Jenssen | Urædd | 58.20 |
03 | Lars Ola Sundt | Kolbotn IL | 55.86 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Lars Arvid Nilsen | Urædd | 20.49 |
02 | Georg Andersen | Urædd | 20.28 |
03 | Jan Sagedal | IK Tjalve | 19.12 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kåre Sagedal | IK Tjalve | 64.02 |
02 | Anders Halvorsen | Moss IL | 61.20 |
03 | Karl Marthiniussen | IL Gular | 60.48 |
Tikamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Even Hytten | Tønsberg FIK | 7230 |
02 | Sean Clancy | IL Skjalg | 6798 |
03 | Gunnar Ohma | Follo FIK | 6564 |
Referanser
- ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: 6 km Terrengløp Kvinner Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: 10 km Terrengløp Kvinner
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Arvid Eriksen (red.) Sportsboken 1991/92, s. 249-50. VG. ISBN 82-90773-05-6.