NM i friidrett 1968
Norgesmesterskapet i friidrett 1968 bestod av flere arrangementer som i 1968 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Gjemselund stadion i Kongsvinger 16.–18. august. Arrangør var Kongsvinger IL.[1][2] Kongepokalvinnere var Kristen Fløgstad og Berit Berthelsen.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1968 – Bergen 3. mars
- Femkamp (menn) – Gjøvik 9. juni
- Femkamp (kvinner) og tikamp (menn), maraton og stafetter – Drammen 31. august – 1. september
- 25 km landeveisløp – Halsa 3. juni
- Terrengløp – Kvinesdal 21. april (1/2/8 km) og Frol 5. mai (3 km)
- Skogsløp – Bodø 13. oktober
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 12.5 |
02 | Sidsel Kjellås | IL i BUL | 12.7 |
03 | Kirsten Røthe | IL i BUL | 12.7 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 24.8 |
02 | Eva Paulsen | Holstad IL | 25.8 |
03 | Astri Åmot | Kvinesdal | 25.9 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Britt Krohg-Sørensen | IL Tyrving | 56.6 |
02 | Wenche Nystad | IF Ready | 57.9 |
03 | Birgit Olsen | Kristiansund | 58.0 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Britt Krohg-Sørensen | IL Tyrving | 2:10.0 |
02 | Wenche Sørum | Høybråten & Stovner | 2:12.5 |
03 | Oddbjørg Helstad | Veldre | 2:13.7 |
1 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 3:01 |
02 | Britt Krohg-Sørensen | IL Tyrving | 3:03 |
03 | Oddbjørg Helstad | Veldre | 3:07 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sidsel Kjellås | IL i BUL | 11.2 |
02 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 11.4 |
03 | Reidun Corneliussen | IF Ready | 11.9 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Elisabeth Magnus Inger Stensvold Wenche Nystad Reidun Corneliussen | IF Ready | 48.5 |
02 | Maj-Lena Andersen Kjersti Jahr Britt Krohg-Sørensen Berit Berthelsen | IL Tyrving | 49.2 |
03 | Sidsel Kjellås Åse Berge Haugskott Unni Helland Kirsten Røthe | IL i BUL | 49.8 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 6.35 |
02 | Reidun Corneliussen | IF Ready | 5.77 |
03 | Sidsel Kjellås | IL i BUL | 5.57 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Anne Lise Wærness | SK Freidig | 1.72 |
02 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 1.55 |
03 | Hanne Kirkerud | IL Sturla | 1.50 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Astrid Sjultangen | Kragerø IF | 12.73 |
02 | Else Opsahl | Ull-Kisa | 11.13 |
03 | Eva Fodor | Rygge | 10.84 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Lise Wærness | SK Freidig | 41.32 |
02 | Marit Dalby | Løten | 39.50 |
03 | Karen Fladset | Vestar | 37.50 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Eirin Windhoel | IF Ready | 42.90 |
02 | Inger Lise Fallo | IL i BUL | 40.18 |
03 | Elin Pentz | IL Tyrving | 39.58 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Bernt Skarstein | Stålkameratene | 10.6 |
02 | Jostein Førland | Stavanger | 10.7 |
03 | Ole Egil Reitan | Frosta | 10.9 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Bernt Skarstein | Stålkameratene | 21.7 |
02 | Jostein Førland | Stavanger | 21.8 |
03 | Jan Hedenstad | Oslo Turn | 22.1 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Richard Simonsen | Vestar | 48.7 |
02 | Steinar Mo | Ulvungen | 48.8 |
03 | Per Rom | Askim | 49.0 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Brustad | IL i BUL | 1:52.0 |
02 | Helge Pharo | IK Tjalve | 1:52.3 |
03 | Terje Larsen | IK Tjalve | 1:52.3 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Svein Gruer | Ringerike | 3:53.5 |
02 | Knut Brustad | IL i BUL | 3:54.0 |
03 | Terje Schrøder-Nielsen | IK Tjalve | 3:54.8 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Odd Fuglem | Selbustrand | 14:17.4 |
02 | Thor Helland | IL i BUL | 14:17.8 |
03 | Terje Schrøder-Nielsen | IK Tjalve | 14:18.6 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Odd Fuglem | Selbustrand | 29:47.0 |
02 | Kjell Botten | Mo | 29:59.2 |
03 | Magnar Lundemo | IL Varden | 30:12.6 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 1:20:24 |
02 | Jørgen Sæterbø | Halsa | 1:20:41 |
03 | Harald Bjerge | Halden IL | 1:21:04 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 2:29:20 |
02 | Trygve Sommerfeldt | IK Tjalve | 2:30:15 |
03 | Per Amdal | Frol | 2:34:32 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Magne Bjørdal | Tjalve | |
02 | Knut Brustad | BUL | 5:15 |
03 | Jan Voje | Gjerpen IF | 5:16 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Risa | Gular | 11:12 |
02 | Odd Fuglem | Selbustrand | 11:14 |
03 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 11:18 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Tjørnhom | Oslo-Studentene | 26:12 |
02 | Odd Fuglem | Selbustrand | 26:16 |
03 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 26:22 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjell Botten | Mo | 59:00 |
02 | Tor Tjørnhom | Kvinesdal | 59:24 |
03 | Magnar Lundemo | Varden | 1:00:51 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjellfred Weum | IL i BUL | 14.2 |
02 | Ragnar Moland | Urædd | 14.6 |
03 | Yngve Hanisch | Bækkelagets SK | 15.0 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Skjelvaag | IK Tjalve | 53.6 |
02 | Per Aunet | Tingvoll | 53.8 |
03 | Ragnar Moland | Urædd | 54.0 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Risa | IL Gular | 8:50.8 |
02 | Jan Voje | Gjerpen | 8:58.7 |
03 | Gunnar Hundhammer | Ølen | 9:09.2 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Trond Furuly Tor Klaussen Stein Hanssen Ole Bernt Skarstein | Stålkameratene | 41.9 |
02 | Svein Lilleberg John Skjelvaag Ola Syse Per Kr. Haugen | IK Tjalve | 42.8 |
03 | Thor Eckmann Jan Hedenstad Arne Gunnulfsen Harald Hæreid | Oslo Turn | 43.6 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Åge Galgerud John Skjelvaag Helge Pharo Terje Larsen | IK Tjalve | 3:16.4 |
02 | Leiv Moksnes Asbjørn Moen Bjørn Berg Arne Svare | Stjørdals-Blink | 3:17.0 |
03 | Odd Hyrum Tom Ingebretsen Hans Chr. Høegh Stein Ingvaldsen | SK Vidar | 3:20.7 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim Nils Jebsen Magne Bjørdal Terje Schrøder-Nielsen | IK Tjalve | 15:38.0 |
02 | Thor Helland Ole Henden Mathisen Bjørn Husby Knut Brustad | IL i BUL | 15:38.4 |
03 | Jens Gjerde Lorentz Nergård Paul Bruvik Arne Risa | IL Gular | 15:50.8 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Odd Bergh Per Johnsen Rønning Tollefsen Per Jørgensen | SK Freidig | 1:56.9 |
02 | Svein Lilleberg John Skjelvaag Terje Larsen Helge Pharo | IK Tjalve | 1:57.0 |
03 | Ivar Hjelsvold Bjørn Berg Arne Svare Asbjørn Moen | Stjørdals-Blink | 1:57.2 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | IL i BUL | 7.53 |
02 | Terje Haugland | Haugesund IL | 7.51 |
03 | Finn Bendixen | Lillesand | 7.37 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Stein Sletten | IL Gular | 1.98 |
02 | Per Erling Eide | Fram, Larvik | 1.98 |
03 | Bjarte Holmeide | Tingvoll | 1.95 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | IL i BUL | 15.50 |
02 | Kjell A. Paulsen | Kirkenes | 15.32 |
03 | Odd Bergh | SK Freidig | 15.29 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Rolf Schrøen | SK Freidig | 4.40 |
02 | Steinar Schjølberg | Bodø & OI | 4.00 |
02 | Ivar Bredholt | Rakkestad | 4.00 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 17.59 |
02 | Harald Lorentzen | IL Stein | 17.18 |
03 | Ola Øydegard | Straumsnes | 15.36 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Tormod Lislerud | Ski IL | 51.68 |
02 | Stein Haugen | IL i BUL | 50.54 |
03 | Harald Lorentzen | IL Stein | 49.94 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arne Os | IL Tyrving | 77.34 |
02 | Willy Rasmussen | IK Tjalve | 76.86 |
03 | Arve Olsson | Oslo Turn | 73.86 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arne Lothe | TIF Viking | 61.24 |
02 | Magne Føleide | Florø | 58.78 |
03 | Sverre Strandli | Froland | 58.40 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsboken 1968, s. 193-203. Norsk Kunstforlag.
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1968
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1968