4 x 400 meter stafett för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1980
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
4 x 400 meter stafett för herrar vid olympiska sommarspelen 1980 i Moskva avgjordes 1 augusti.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4 x 400 meter stafett | Sovjetunionen Viktor Markin Remigijus Valiulis Michail Linge Nikolaj Tjernetskij | 3.01,08 | Östtyskland Klaus Thiele Andreas Knebel Frank Schaffer Volker Beck | 3.01,26 | Italien Roberto Tozzi Mauro Zuliani Stefano Malinverni Pietro Mennea | 3.04,54 |
Resultat
Final
- Hölls den 1 augusti 1980
Placering | Nation | Final | Tid |
---|---|---|---|
Sovjetunionen | • Remigijus Valiulis • Michail Linge • Nikolaj Tjernetskij • Viktor Markin | 3.01,08 | |
Östtyskland | • Klaus Thiele • Andreas Knebel • Frank Schaffer • Volker Beck | 3.01,26 | |
Italien | • Stefano Malinverni • Mauro Zuliani • Roberto Tozzi • Pietro Mennea | 3.04,54 | |
4. | Frankrike | • Jacques Fellice • Robert Froissart • Didier Dubois • Francis Demarthon | 3.04,8 |
5. | Brasilien | • Paulo Correia • Antônio Ferreira • Agberto Guimarães • Geraldo Pegado | 3.05,9 |
6. | Trinidad och Tobago | • Joseph Coombs • Charles Joseph • Rafee Mohammed • Mike Solomon | 3.06,6 |
7. | Tjeckoslovakien | • Josef Lomický • Dusan Malovec • František Břečka • Karel Kolář | 3.07,0 |
8. | Storbritannien | • Alan Bell • Terry Whitehead • Rod Milne • Glen Cohen | DNF |
Försöksheat
- Hölls den 31 juli 1980
Placering | Nation | Heat 1 | Tid |
---|---|---|---|
1. | Sovjetunionen | • Nikolaj Tjernetskij • Michail Linge • Remigijus Valiulis • Viktor Burakov | 3.01,8 |
2. | Brasilien | • Paulo Correia • Antônio Ferreira • Agberto Guimarães • Geraldo Pegado | 3:04.9 |
3. | Jugoslavien | • Željko Knapić • Milovan Savić • Rok Kopitar • Josip Alebić | 3:05.3 |
4. | Polen | • Jan Pawłowicz • Jerzy Pietrzyk • Adam Starostka • Andrzej Stępień | 3:05.8 |
5. | Nederländerna | • Henk Brouwer • Mario Westbroek • Marcel Klarenbeek • Harry Schulting | 3:06.0 |
6. | Spanien | • Isidoro Hornillos • Colomán Trabado • Benjamín González • José Casabona | 3:06.9 |
7. | Zambia | • Charles Lupiya • Alston Muziyo • Archfell Musango • Davison Lishebo | 3:14.9 |
8. | Sierra Leone | • William Akabi-Davis • Jimmy Massallay • Sahr Kendor • George Branche | 3:25.0 |
Placering | Nation | Heat 2 | Tid |
---|---|---|---|
1. | Östtyskland | • Klaus Thiele • Andreas Knebel • Frank Schaffer • Volker Beck | 3.03,4 |
2. | Tjeckoslovakien | • Josef Lomický • Dusan Malovec • František Břečka • Karel Kolář | 3:03.5 |
3. | Italien | • Stefano Malinverni • Mauro Zuliani • Roberto Tozzi • Pietro Mennea | 3:03.5 |
4. | Trinidad och Tobago | • Joseph Coombs • Mike Solomon • Rafee Mohammed • Charles Joseph | 3:04.3 |
5. | Uganda | • Pius Olowo • Charles Dramiga • John Akii-Bua • Silver Ayoo | 3:07.0 |
6. | Libyen | • Abashir Fellah • Salem el-Margini • Ahmed Seluma • Elmehdi Diab | 3:16.7 |
7. | Etiopien | • Besha Tuffa • Kumela Fituma • Asfaw Deble • Atre Bezabeh | 3:18.2 |
— | Belgien | • Eddy de Leeuw • Danny Roelandt • Rik Vandenberghe • Alfons Brijdenbach | DNF |
Placering | Nation | Heat 3 | Tid |
---|---|---|---|
1. | Frankrike | • Jacques Fellice • Robert Froissart • Didier Dubois • Francis Demarthon | 3.05,4 |
2. | Storbritannien | • Alan Bell • Terry Whitehead • Rod Milne • Glen Cohen | 3:05.9 |
3. | Schweiz | • Rolf Strittmatter • Peter Haas • Rolf Gisler • Urs Kamber | 3:07.2 |
4. | Irak | • Hussain Ali Nasayyif • Ali Hassan Kadhum • Fahim Abdul Al-Sada • Abbas Murshid Al-Aibi | 3:10.5 |
5. | Nigeria | • Sunday Uti • Hope Ezeigbo • Felix Imadiyi • Dele Udo | 3:14.1 |
6. | Sri Lanka | • Dharmasena Samararatne • Kosala Sahabandu • Newton Perera • Appunidage Premachandra | 3:14.4 |
7. | Seychellerna | • Vincent Confait • Regis Tranquille • Marc La Rose • Casimir Pereira | 3:19.2 |
— | Jamaica | • Derrick Peynado • Colin Bradford • Ian Stapleton • Bert Cameron | DNF |
Referenser
- Resultat
|