UEFA Nations League
Campion Olanda 2023
* Apariții și goluri pentru echipa de club doar în cadrul campionatului intern
Modifică date / text Consultați documentația formatului

José Luis Mato Sanmartín, cunoscut sub numele de Joselu, (n. , Stuttgart, Germania) este un fotbalist spaniol și german, care joacă pe post de atacant la Al-Gharafa în Qatar Stars League. Pe plan internațional, are prezențe la națională pentru Spania U-19⁠(d), Spania U-20⁠(d), Spania U-21, [[:Selecționata de fotbal a Galiciei|]] și Spania.

Joselu și-a început cariera cu Celta de Vigo înainte de a fi achiziționat de Real Madrid în vara lui 2009. A fost un marcator prolific pentru echipa lor B, marcând 40 de goluri în 72 de apariții, dar nu a reușit să pătrundă în prima echipă și a fost vândut echipei din Bundesliga 1899 Hoffenheim în august 2012, fiind împrumutat la Eintracht Frankfurt în 2013–14 . Joselu sa alăturat echipei Hannover 96 în iunie 2014, apoi echipei din Premier League, Stoke City, un an mai târziu, pentru o taxă de 5,75 milioane de lire sterline. În 2017, s-a mutat la Newcastle United pentru 5 milioane de lire sterline, unde a petrecut două sezoane înainte de a se muta la Alavés pentru o taxă nedezvăluită.

Biografie

Joselu s-a născut în Stuttgart, Germania de Vest, și a urmat școala în țară timp de patru ani, înainte ca familia sa să se întoarcă în Galicia, Spania.[3]

Cariera de club

Celta Vigo

Joselu alături de coechipierii de la Celta de Vigo în 2009

Joselu a jucat primele două meciuri profesioniste pentru localul Celta de Vigo în divizia a doua, la sfârșitul sezonului 2008–09 . De la vârsta de 18 ani, cam în aceeași perioadă a debutat cu echipa principală, a jucat cu echipa B la nivelul trei.

La sfârșitul verii anului 2009, Joselu a fost achiziționat de Real Madrid, fiind imediat împrumutat fostei sale echipe pentru o nouă campanie.[4] A fost relativ folosit în timpul sezonului din Segunda División, dar a marcat doar patru goluri, când echipa a terminat pe locul 12.

Real Madrid

Joselu a jucat pentru Real Madrid în 2011

Joselu a fost golgheterul lui Real Madrid Castilla în sezonul 2010–11, alături de Álvaro Morata, dar echipa nu a reușit să câștige promovarea în playoff . Pe 21 mai 2011, a debutat cu prima echipă, venind ca înlocuitor al lui Karim Benzema în ultimele zece minute ale unui meci pe teren propriu cu Almería: a marcat aproape imediat dintr-o centrare oferită de Cristiano Ronaldo, punând scorul de 8–1 pentru gazde.[5]

Pe 20 decembrie 2011, la a doua sa apariție oficială pentru echipa principală, Joselu l-a înlocuit pe Benzema în minutul 77 într-un meci acasă cu Ponferradina, în Copa del Rey. A marcat golul pentru a face scorul 4–1 două minute mai târziu, într-o eventuală victorie cu 5–1.[6]

În al doilea sezon cu Castilla, Joselu a devenit o garanție ofensivă pentru antrenorul Alberto Toril și a răspuns prin 26 de goluri (19 în sezonul regulat și șapte în playoff ), ceea ce l-a făcut cel mai bun marcator al competiției, deoarece echipa sa a fost promovată în divizia a doua după cinci ani, ca campioni. Ulterior, a atras atenția mai multor cluburi europene.[7]

Joselu a spus în 2015 că nu a regretat timpul petrecut la Real Madrid, în ciuda oportunităților limitate cu prima echipă, datorită experiențelor sale de antrenament cu jucătorii săi și cu managerul José Mourinho.[8]

1899 Hoffenheim

La 8 august 2012, Joselu a semnat un contract pe patru ani cu 1899 Hoffenheim pentru o taxă nedezvăluită.[9] Și-a făcut debutul în Bundesliga pe 16 septembrie, jucând 30 de minute într-o înfrângere cu 3–5 în deplasare împotriva lui SC Freiburg.[10] A marcat primul său gol pentru noul său club zece zile mai târziu, contribuind la un succes cu 3–0 cu VfB Stuttgart[11] și a reușit o dublă împotriva lui Greuther Fürth pe 19 octombrie 2012.[12] A jucat de 25 de ori pentru 1899 Hoffenheim, marcând cinci goluri când au terminat pe locul 16.[13]

La sfârșitul primului său sezon cu Hoffenhiem, Joselu a recunoscut că a luptat să se adapteze noului său mediu și a fost împrumutat rivalilor de la Eintracht Frankfurt pentru sezonul 2013-14.[13] Și-a redescoperit forma sub managerul de la Frankfurt, Armin Veh, pe Commerzbank-Arena, marcând 14 goluri în 33 de apariții, unde clubul a terminat pe locul 13 și a ajuns în fazele eliminatorii ale UEFA Europa League.[13]

Hanovra 96

Pe 9 iunie 2014, Joselu s-a alăturat lui Hannover 96 cu un contract de patru ani pentru o sumă de transfer de 5 milioane de euro.[14] În singurul său sezon petrecut acolo a avut 32 de apariții și a marcat 10 goluri.

Stoke City

Pe 16 iunie 2015, Joselu s-a alăturat echipei engleze Stoke City pentru o taxă de 5,75 GBP milioane,[15][16] împlinindu-și astfel o ambiție de o viață de a juca în prima divizie a Angliei.[17] Și-a făcut debutul în Premier League pe 15 august, în deplasarea cu Tottenham Hotspur, ca înlocuitor în minutul 59 al lui Jonathan Walters; a provocat un penalty atunci când a fost faultat de Toby Alderweireld, transformat de Marko Arnautović, în timp ce Stoke a întors un scor de 2–0 și a egalat 2–2.[18][19] Pe 28 decembrie, după ce a intrat în locul compatriotului Bojan, Joselu a marcat primul său gol pentru Potters într-o victorie cu 4–3 cu Everton.[20] A jucat de 27 de ori pentru Stoke în 2015-2016, marcând patru goluri, când echipa a terminat pe poziția a noua.[21][22][23] Spre sfârșitul campaniei, managerul Stoke, Mark Hughes, a declarat că Joselu a început lent în fotbalul englez.[24]

La 31 august 2016, Joselu s-a întors în Galiția pentru a se alătura rivalilor lui Celta, Deportivo de La Coruña, cu un contract de împrumut pe un sezon.[25] El a marcat primele goluri pentru echipă pe 10 decembrie, în doar două minute intrând de pe bancă pentru a le da conducerea într-o eventuală înfrângere cu 3–2 cu Real Madrid.[26] Joselu a marcat șase goluri în 24 de apariții pentru Deportivo înainte de încheierea sezonului său din cauza unei accidentări a tendonului lui Ahile.[27]

Newcastle United

Pe 16 august 2017, Joselu s-a alăturat echipei Newcastle United din Premier League, cu un contract de trei ani, pentru o sumă de 5 milioane de lire sterline.[28] Și-a făcut debutul patru zile mai târziu ca înlocuitor în minutul 52 pentru Dwight Gayle într-o înfrângere cu 1-0 la Huddersfield Town[29] și a marcat primul său gol pentru club într-o victorie cu 3-0 pe teren propriu împotriva lui West Ham United pe 26 august.[30] La fel ca și colegii săi atacanți, forma lui Joselu a fost inconsecventă, deoarece Newcastle s-a clătinat în ligă, dar a fost încă cel mai bun marcator până în ianuarie, când a marcat la egalitatea cu Swansea City.[31] A sfârșit prin a termina sezonul ca al treilea cel mai mare golgheter în spatele lui Gayle și Ayoze Pérez .

În sezonul 2018-2019, Joselu a fost a patra alegere în urma lui Pérez și a noilor achiziții Salomón Rondón și Yoshinori Muto. Cele două goluri în ligă pe care le-a marcat în tot sezonul au venit ambele în august în înfrângeri în fața lui Tottenham Hotspur și Chelsea.[32][33] Ultima reușită pentru club a venit într-o victorie în reluarea etapei a treia a Cupei FA în fața lui Blackburn Rovers pe 15 ianuarie 2019,[34], dar până în martie, a ieșit cu totul din echipă.

Alavés

Pe 15 iulie 2019, Joselu s-a întors în La Liga pentru a se alătura lui Alavés cu un contract de trei ani, pentru o taxă nedezvăluită, estimată a fi în jur de 2,5 milioane de lire sterline.[35][36] La debutul său, pe 18 august, a marcat singurul gol pe teren propriu cu Levante,[37] în timp ce pe 24 noiembrie a marcat ambele goluri în ultimele șase minute în deplasare față lui Eibar.[38] În 2020–21, a marcat acasă și în deplasare împotriva lui Real Madrid, inclusiv într-o victorie cu 2–1 pe stadionul Santiago Bernabéu pe 28 noiembrie, pentru prima victorie a clubului său pe acel stadion din mai 2000.[39]

În ultimul sezon al lui Joselu pe stadionul Mendizorrotza înainte de încheierea contractului în 2022, a fost al șaptelea cel mai mare marcator al ligii, cu 14 goluri în 37 de meciuri.[40]

Espanyol

La 27 iunie 2022, agentul liber Joselu a semnat un contract de trei ani cu Espanyol.[41] La debutul său din 13 august, în deplasarea împotriva fostei sale echipe Celta, a marcat un penalti acordat de arbitru asistent video în al optulea minute de prelungire pentru un egal 2–2.[42] Cu 16 goluri în 34 de meciuri pentru catalanii retrogradați, el a fost al treilea golgheter din La Liga, doar în spatele lui Robert Lewandowski de la Barcelona și Karim Benzema de la Real Madrid.[43]

Revenire la Real Madrid împrumutat

Pe 19 iunie 2023, Real Madrid a anunțat revenirea lui Joselu cu un împrumut până la 30 iunie 2024, cu opțiune de cumpărare la sfârșitul sezonului.[44][45] Pe 12 august 2023, și-a făcut debutul oficial în minutul 80, într-o victorie cu 2-0 împotriva lui Athletic Bilbao în campionat.[46]

Cariera la națională

Joselu a reprezentat Spania la nivel sub 19, sub 20 și sub 21, dar nu a primit niciodată o convocare la echipa de seniori până la aproape 33 de ani. De asemenea, a fost selecționat pentru Galiția în 2016.[47]

Pe 17 martie 2023, Joselu a primit prima convocare la echipa națională a Spaniei pentru meciurile de calificare la UEFA Euro 2024 împotriva Norvegiei și Scoției.[48] A ieșit de pe bancă împotriva Norvegiei pe 25 martie, făcându-l cel mai bătrân debutant al Spaniei din 2006,[49] și a marcat de două ori în două minute pentru a ajuta Spania să câștige cu 3-0.[50] Pe 15 iunie 2023, a marcat golul câștigător pentru Spania în minutul 88, la patru minute după ce a fost înlocuit, într-o victorie cu 2-1 în fața Italiei în semifinalele Ligii Națiunilor.[51]

Palmares

Spania

Note

1. ^ a b Joselu, Transfermarkt, accesat în
  2. ^ a b José Luis Sanmartín Mato, As
  3. ^ „Joselu: "Somos el mejor equipo de la segunda vuelta"” [Joselu: "We're the best team of the second round] (în spaniolă). Real Madrid C.F. . Arhivat din original la . Accesat în .
  4. ^ „El Real Madrid ficha y cede a Joselu al Celta de Vigo” [Real Madrid buys from and loans Joselu to Celta de Vigo]. El País (în spaniolă). . Accesat în .
  5. ^ „Ronaldo breaks record in rout”. ESPN Soccernet. . Arhivat din original la . Accesat în .
  6. ^ „El Madrid ficha hacia octavos” [Madrid signs to last-16]. Marca (în spaniolă). . Accesat în .
  7. ^ „El West Ham viene a por Joselu, joya del Castilla” [West Ham comes for Joselu, Castilla's gem] (în spaniolă). Diario AS⁠(d). . Accesat în .
  8. ^ Spinks, Martin (). „Stoke City: Joselu has no regrets over Real Madrid failure”. Stoke Sentinel. Arhivat din original la . Accesat în .
  9. ^ „Joselu joins TSG 1899 Hoffenheim”. TSG 1899 Hoffenheim. . Arhivat din original la . Accesat în .
  10. ^ „SC Freiburg 5–3 TSG Hoffenheim”. ESPN Soccernet. . Accesat în .
  11. ^ „VfB Stuttgart 0–3 TSG Hoffenheim”. ESPN Soccernet. . Accesat în .
  12. ^ „Hoffenheim VS. Greuther Fürth 3 – 3”. Soccerway. Accesat în .
  13. ^ a b c „Joselu signs for Hannover 96”.
  14. ^ „Hannover 96 verpflichtet Joselu” [Hannover 96 acquires Joselu] (în germană). Hannover 96. . Arhivat din original la . Accesat în .
  15. ^ „Potters Land Joselu”. Stoke City. Accesat în .
  16. ^ „Mark Hughes delighted at £5.75m Joselu signing”. Stoke Sentinel. Arhivat din original la . Accesat în .
  17. ^ „Joselu – 'This Is A Dream'”. Stoke City. Accesat în .
  18. ^ Abraham, Timothy (). „Tottenham 2–2 Stoke”. BBC Sport. Accesat în .
  19. ^ „Tottenham 2, Stoke City 2: Jinking Joselu delighted with good first impression”. Stoke Sentinel. Arhivat din original la . Accesat în .
  20. ^ Reddy, Luke (). „Everton 3–4 Stoke”. BBC Sport. Accesat în .
  21. ^ „Stoke 3–1 Norwich”. BBC Sport. Accesat în .
  22. ^ „Bournemouth 1–3 Stoke”. BBC Sport. Accesat în .
  23. ^ „Watford 1–2 Stoke”. BBC Sport. Accesat în .
  24. ^ „Slow burner Joselu back in manager's good books”. Stoke Sentinel. Accesat în . [nefuncționalăarhivă]
  25. ^ „Joselu Joins Deportivo”. Stoke City F.C. . Accesat în .
  26. ^ „Sergio Ramos does it again as Real Madrid grab late win over Deportivo”. The Guardian. Associated Press. . Accesat în .
  27. ^ „Pepe Mel's problems mount with Joselu out for the season”. AS. . Accesat în . [nefuncționalăarhivă]
  28. ^ „Joselu: Newcastle United sign Stoke's Spanish striker”. BBC Sport. Accesat în .
  29. ^ Chowdhury, Saj (). „Huddersfield Town 1–0 Newcastle United”. BBC Sport. Accesat în .
  30. ^ „Newcastle United 3–0 West Ham United”. BBC Sport. Accesat în .
  31. ^ Emons, Michael (). „Newcastle United 1–1 Swansea City”. BBC Sport. Accesat în .
  32. ^ Sutcliffe, Steve (). „Newcastle United 1–2 Tottenham Hotspur”. BBC Sport. Accesat în .
  33. ^ Chapman, Caroline (). „Newcastle United 1–2 Chelsea”. BBC Sport. Accesat în .
  34. ^ „Blackburn Rovers 2–4 Newcastle United (AET)”. BBC Sport. . Accesat în .
  35. ^ „Joselu reforzará la delantera del Deportivo Alavés” (în spaniolă). Deportivo Alavés. . Accesat în .
  36. ^ Ryder, Lee (). „Newcastle United complete deal to sell Joselu to La Liga club – here's how much Magpies will earn from sale”. Newcastle Chronicle. Accesat în .
  37. ^ Lara, Lorenzo (). „Joselu y Pacheco dan la primera victoria al Alavés” [Joselu and Pacheco give the first victory to Alavés]. Marca (în spaniolă). Spain. Accesat în .
  38. ^ García de Pedro, Javier (). „Joselu resuelve en cinco minutos” [Joselu resolves it in five minutes]. Marca (în spaniolă). Spain. Accesat în .
  39. ^ Skilbeck, John (). „Real Madrid 1–2 Deportivo Alaves: Hazard blow as ramshackle champions come unstuck”. Goal (website). Accesat în .
  40. ^ „Joselu se despide del Alavés” [Joselu says goodbye to Alavés]. Mundo Deportivo (în spaniolă). . Accesat în .
  41. ^ „Joselu joins RCD Espanyol”. RCD Espanyol. . Accesat în .
  42. ^ Peinado, Alejandro (). „El VAR y Joselu silencian Balaídos” [VAR and Joselu silence Balaídos]. Marca (în spaniolă). Spain. Accesat în .
  43. ^ Vázquez, Nino (). „Barcelona striker Lewandowski wins Pichichi in first season in LaLiga”. Sport. Accesat în .
  44. ^ „Official Announcement: Joselu”. Real Madrid CF. Accesat în .
  45. ^ „Joselu is a new Real Madrid player”. Real Madrid CF. Accesat în .
  46. ^ „Athletic Bilbao 0–2 Real Madrid: Jude Bellingham scores on his debut as Real win”. BBC. . Accesat în .
  47. ^ Bennett, George (). „Joselu aiming to write his name into Spain history books after first call-up”. ChronicleLive.
  48. ^ „OFICIAL | Lista de convocados para los encuentros clasificatorios frente a Noruega y Escocia”. Real Federación Española de Fútbol (în spaniolă). . Accesat în .
  49. ^ „Joselu basks in unforgettable Spain debut: 'I still don't believe it!'”. Yahoo! Sports. .
  50. ^ „Spain 3–0 Norway”. BBC Sport. .
  51. ^ „Joselu hits late winner to send Spain past Italy and into Nations League final”. The Guardian. .
  52. ^ Smith, Emma (). „Spain win Nations League final on penalties”. BBC Sport. Accesat în .