Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – turniej plażowy mężczyzn
W turnieju wzięły udział 24. zespoły. Start w turnieju zapewniona miała jedna para chińska jako gospodarz, pozostałe 23 pary zostały wyłonione na podstawie specjalnego rankingu FIVB. Turniej został rozegrany w dniach 9-22 sierpnia 2008 roku.
Eliminacje
Grupa A
- Xu-Wu (CHN) – Herrera-Mesa (ESP): 2-0 (21-13, 21-15)
- Kais Kr – Vesik (EST) – Gosch-Horst (AUT): 1-2 (16-21, 21-18, 12-15)
- Herrera-Mesa (ESP) – Gosch-Horst (AUT): 2-0 (21-14, 21-12)
- Xu-Wu (CHN) – Kais Kr – Vesik (EST): 2-1 (15-21, 21-11, 15-13)
- Herrera-Mesa (ESP) – Kais Kr – Vesik (EST): 2-0 (21-18, 23-21)
- Xu-Wu (CHN) – Gosch-Horst (AUT): 2-0 (21-16, 21-15)
Lp. | Zespół | Kraj | Pts | Zw. | Prz. | Sety | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Xu-Wu | Chiny | 6 | 3 | 0 | 6:1 | 135:104 |
2 | Herrera-Mesa | Hiszpania | 5 | 2 | 1 | 4:2 | 114:107 |
3 | Gosch-Horst | Austria | 4 | 1 | 2 | 3:4 | 111:133 |
4 | Kais Kr – Vesik | Estonia | 3 | 0 | 3 | 2:6 | 133:149 |
- z grupy do 1/8 finału awansowały dwa pierwsze zespoły
Grupa B
- Rogers-Dalhausser (USA) – Heyer-Heuscher (SUI): 2-0 (21-15, 21-10)
- Conde-Baracetti (ARG) – Samoilovs-Plavins (LAT): 2-0 (23-21, 21-19)
- Heyer-Heuscher (SUI) – Samoilovs-Plavins (LAT): 1-2 (17-21, 23-21, 13-15)
- Rogers-Dalhausser (USA) – Conde-Baracetti (ARG): 2-0 (21-12, 21-13)
- Heyer-Heuscher (SUI) – Conde-Baracetti (ARG): 2-0 (21-13, 21-17)
- Rogers-Dalhausser (USA) – Samoilovs-Plavins (LAT) (USA): 0-2 (19-21, 18-21)
Lp. | Zespół | Kraj | Pts | Zw. | Prz. | Sety | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Samoilovs-Plavins | Łotwa | 5 | 2 | 1 | 4:3 | 139:134 |
2 | Rogers-Dalhausser | Stany Zjednoczone | 5 | 2 | 1 | 4:2 | 121:92 |
3 | Heyer-Heuscher | Szwajcaria | 4 | 1 | 2 | 3:4 | 120:129 |
4 | Conde-Baracetti | Argentyna | 4 | 1 | 2 | 2:4 | 99:124 |
- z grupy do 1/8 finału awansowały dwa pierwsze zespoły
Grupa C
- Ricardo-Emanuel (BRA) – Schacht-Slack (AUS): 2-0 (21-14, 21-17)
- Geor-Gia (GEO) – Fernandes-Morais (ANG): 2-0 (21-14, 21-13)
- Schacht-Slack (AUS) – Fernandes-Morais (ANG): 2-0 (21-15, 21-9)
- Ricardo-Emanuel (BRA) – Geor-Gia (GEO): 2-0 (21-19, 21-17)
- Schacht-Slack (AUS) – Geor-Gia (GEO): 2-0 (21-17, 21-19)
- Ricardo-Emanuel (BRA) – Fernandes-Morais (ANG): 2-0 (21-8, 21-13)
Lp. | Zespół | Kraj | Pts | Zw. | Prz. | Sety | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ricardo-Emanuel | Brazylia | 6 | 3 | 0 | 6:0 | 126:88 |
2 | Schacht-Slack | Australia | 5 | 2 | 1 | 4:2 | 115:102 |
3 | Geor-Gia | Gruzja | 4 | 1 | 2 | 2:4 | 114:111 |
4 | Fernandes-Morais | Angola | 3 | 0 | 3 | 0:6 | 72:126 |
z grupy do 1/8 finału awansowały trzy pierwsze zespoły
Grupa D
- Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA) – Barsouk-Kołodiński (RUS): 2-0 (24-22, 21-17)
- Doppler-Gartmayer (AUT) – Lione-Amore (ITA): 2-0 (21-19, 24-22)
- Barsouk-Kołodiński (RUS) – Lione-Amore (ITA): 2-0 (21-17, 21-13)
- Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA) – Doppler-Gartmayer (AUT): 1-2 (22-20, 19-21, 11-15)
- Barsouk-Kołodiński (RUS) – Doppler-Gartmayer (AUT): 1-2 (16-21, 21-18, 14-16)
- Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA) – Lione-Amore (ITA): 2-0 (21-18, 21-18)
Lp. | Zespół | Kraj | Pts | Zw. | Prz. | Sety | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Doppler-Gartmayer | Austria | 6 | 3 | 0 | 6:2 | 156:144 |
2 | Marcio Araujo-Fabio Luiz | Brazylia | 5 | 2 | 1 | 5:2 | 139:131 |
3 | Barsouk-Kołodiński | Rosja | 4 | 1 | 2 | 3:4 | 132:130 |
4 | Lione-Amore | Włochy | 3 | 0 | 3 | 0:6 | 107:129 |
- z grupy do 1/8 finału awansowały trzy pierwsze zespoły
Grupa E
- Nummerdor-Schuil (NED) – Klemperer-Koreng (GER): 2-0 (21-16, 21-16)
- Kjemperud-Skarlund (NOR) – Laciga M.-Schnider (SUI): 0-2 (17-21, 13-21)
- Klemperer-Koreng (GER) – Laciga M.-Schnider (SUI): 0-2 (15-21, 15-21)
- Nummerdor-Schuil (NED) – Kjemperud-Skarlund (NOR): 2-1 (13-21, 21-15, 15-9)
- Klemperer-Koreng (GER) – Kjemperud-Skarlund (NOR): 2-1 (19-21, 22-20, 15-7)
- Nummerdor-Schuil (NED) – Laciga M.-Schnider (SUI): 2-0 (21-14, 21-15)
Lp. | Zespół | Kraj | Pts | Zw. | Prz. | Sety | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nummerdor-Schuil | Holandia | 6 | 3 | 0 | 6:1 | 133:106 |
2 | Laciga M.-Schnider | Szwajcaria | 5 | 2 | 1 | 4:2 | 113:102 |
3 | Klemperer-Koreng | Niemcy | 4 | 1 | 2 | 2:5 | 118:132 |
4 | Kjemperud-Skarlund | Norwegia | 3 | 0 | 3 | 2:6 | 123:147 |
- z grupy do 1/8 finału awansowały dwa pierwsze zespoły
Grupa F
- Brink-Dieckmann Ch. (GER) – Gibb-Rosenthal (USA): 0-2 (15-21, 13-21)
- Boersma E.-Ronnes (NED) – Asahi-Shiratori (JPN): 1-2 (15-21, 25-23, 11-15)
- Gibb-Rosenthal (USA) – Asahi-Shiratori (JPN): 2-1 (21-15, 19-21, 18-16)
- Brink-Dieckmann Ch. (GER) – Boersma E.-Ronnes (NED): 0-2 (16-21, 21-15)
- Gibb-Rosenthal (USA) – Boersma E.-Ronnes (NED): 2-0 (21-16, 21-15)
- Brink-Dieckmann Ch. (GER) – Asahi-Shiratori (JPN): 2-0 (21-18, 21-18)
Lp. | Zespół | Kraj | Pts | Zw. | Prz. | Sety | Punkty |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gibb-Rosenthal | Stany Zjednoczone | 6 | 3 | 0 | 6:1 | 142:111 |
2 | Asahi-Shiratori | Japonia | 4 | 1 | 2 | 3:5 | 147:151 |
3 | Boersma E.-Ronnes | Holandia | 4 | 1 | 2 | 3:4 | 125:137 |
4 | Brink-Dieckmann Ch. | Niemcy | 4 | 1 | 2 | 2:4 | 106:121 |
- z grupy do 1/8 finału awansowały dwa pierwsze zespoły
„Szczęśliwy przegrany”
W tej fazie rozgrywek rywalizowały 4 drużyny które zajęły 3 miejsca w swoich grupach z najgorszym dorobkiem punktowym (decydował stosunek punktów zdobytych do punktów straconych).
- Boersma E.-Ronnes (NED) – Klemperer-Koreng (GER): 0-2 (16-21, 25-27)
- Heyer-Heuscher (SUI) – Gosch-Horst (AUT): 0-2 (11-21, 19-21)
1/8 finału
Od tej fazy rozgrywek przegrywający odpadał z dalszej rywalizacji.
- Xu-Wu (CHN) – Klemperer-Koreng (GER): 0-2 (15-21, 18-21)
- Laciga M.-Schnider (SUI) – Rogers-Dalhausser (USA): 1-2 (16-21, 23-21, 13-15)
- Nummerdor-Schuil (NED) – Schacht-Slack (AUS): 2-0 (21-16, 21-14)
- Geor-Gia (GEO) – Doppler-Gartmayer (AUT): 2-1 (19-21, 21-16, 15-13)
- Ricardo-Emanuel (BRA) – Barsouk-Kołodiński (RUS): 2-1 (18-21, 25-23, 15-12)
- Herrera-Mesa (ESP) – Gibb-Rosenthal (USA): 0-2 (24-26, 17-21)
- Asahi-Shiratori (JPN) – Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA): 0-2 (21-23, 15-21)
- Gosch-Horst (AUT) – Samoilovs-Plavins (LAT): 2-0 (21-17, 21-18)
1/4 finału
- Klemperer-Koreng (GER) – Rogers-Dalhausser (USA): 0-2 (13-21, 23-25)
- Nummerdor-Schuil (NED) – Geor-Gia (GEO): 0-2 (19-21, 19-21)
- Ricardo-Emanuel (BRA) – Gibb-Rosenthal (USA): 2-0 (21-18, 21-16)
- Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA) – Gosch-Horst (AUT): 2-0 (22-20, 21-17)
1/2 finału
- Rogers-Dalhausser (USA) – Geor-Gia (GEO): 2-0 (21-11, 21-13)
- Ricardo-Emanuel (BRA) – Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA): 0-2 (20-22, 18-21)
Mecz o 3 miejsce
- Geor-Gia (GEO) – Ricardo-Emanuel (BRA): 0-2 (15-21, 10-21)
Finał
- Rogers-Dalhausser (USA) – Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA): 2-1 (23-21, 17-21, 15-4)
Końcowa klasyfikacja
miejsce | Zawodnicy | Państwo |
---|---|---|
1. | Todd Rogers Phil Dalhausser | Stany Zjednoczone |
2. | Márcio Araújo Fábio Luiz Magalhães | Brazylia |
3. | Ricardo Santos Emanuel Rego | Brazylia |
4. | Renato "Geor" Gomes Jorge "Gia" Terceiro | Gruzja |
5. | Florian Gosch Alexander Horst | Austria |
David Klemperer Eric Koreng | Niemcy | |
Reinder Nummerdor Richard Schuil | Holandia | |
Jake Gibb Sean Rosenthal | Stany Zjednoczone | |
9. | Andrew Schacht Josh Slack | Australia |
Clemens Doppler Peter Gartmayer | Austria | |
Xu Linyin Wu Penggen | Chiny | |
Pablo Herrera Raúl Mesa | Hiszpania | |
Kentaro Asahi Katsuhiro Shiratori | Japonia | |
Aleksandrs Samoilovs Mārtiņš Pļaviņš | Łotwa | |
Dimitrij Barsuk Igor Kołodiński | Rosja | |
Martin Laciga Jan Schnider | Szwajcaria | |
17. | Emiel Boersma Bram Ronnes | Holandia |
Sascha Heyer Patrick Heuscher | Szwajcaria | |
19. | Emanuel Fernandes Morais Abreu | Angola |
Martín Conde Mariano Baracetti | Argentyna | |
Kristjan Kais Rivo Vesik | Estonia | |
Julius Brink Christoph Dieckmann | Niemcy | |
Riccardo Lione Eugenio Amore | Włochy | |
Jørre Kjemperud Tarjei Skarlund | Norwegia |
Bibliografia
- Beach Volleyball at the 2008 Beijing Summer Games [online], Sports-Reserence.com [dostęp 2012-02-06] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-15] (ang.).
- FIVB - 2008 Men’s Beach Volleyball Olympic Games [online], fivb.org [dostęp 2012-02-06] (ang.).
- p
- d
- e
Dyscypliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2008