Sverige under Sommer-OL 2020
Sverige under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Sverige under Sommer-OL 2020 i Tokyo | ||||||||||||
Deltakere: | ||||||||||||
Flaggbærer | Sara Algotsson Ostholt Max Salminen (åpning) Peder Fredricson (avslutning) | |||||||||||
Medaljer: Rang: 23 | Gull 3 | Sølv 6 | Bronse 0 | Totalt 9 | ||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
Sverige deltok under Sommer-OL 2020 i Tokyo i Japan 23. juli til 8. august i 2021.
Medaljer
2020 Tokyo | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Sverige | 3 | 6 | 0 | 9 |
Medaljevinnere
Friidrett
Utdypende artikler: Friidrett under Sommer-OL 2020 og Friidrett under Sommer-OL 2020 – Kvalifisering
- Bane- og landeveisøvelser
- Menn
Utøver | Øvelse | Heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plassering | Resultat | Plassering | Resultat | Plassering | ||
Kalle Berglund | 1500 m | 3.49,43 | 12 | Gikk ikke videre | |||
Perseus Karlström | 20 km kappgang | N/A | |||||
Andreas Kramer | 800 m | 1.46,44 | 5 | Gikk ikke videre | |||
Erik Blomberg | 3000 m hinder | 8.39,57 | 13 | N/A | Gikk ikke videre | ||
Vidar Johansson | 8.32,86 | 10 | Gikk ikke videre | ||||
Simon Sundström | 8.29,84 | 11 | Gikk ikke videre |
- Kvinner
Utøver | Øvelse | Heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plassering | Resultat | Plassering | Resultat | Plassering | ||
Meraf Bahta | 10 000 m | ||||||
Sarah Lahti | |||||||
Carolina Wikström | Maraton |
- Tekniske øvelse
- Menn
Utøver | Øvelse | Kvalifisering | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plassering | Resultat | Plassering | ||
Kim Amb | Spyd | ||||
Armand Duplantis | Stav | 5,75 | 3 Q | 6,02 | 01 |
Thobias Montler | Lengde | 8,01 | 8 q | 8,08 | 7 |
Wictor Petersson | Kule | 19,73 | 28 | Gikk ikke videre | |
Simon Pettersson | Diskos | 64,18 | 7 Q | 67,39 | 02 |
Daniel Ståhl | 66,12 | 1 Q | 68,90 | 01 |
- Kvinner
Utøver | Øvelse | Kvalifisering | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plassering | Resultat | Plassering | ||
Angelica Bengtsson | Stav | ||||
Erika Kinsey | Høydehopp | ||||
Michaela Meijer | Stav | ||||
Maja Nilsson | Høydehopp | ||||
Fanny Roos | Kule | 19.01 | 4 Q | 18,91 | 7 |
Khaddi Sagnia | Lengde |
Fotball
Utdypende artikkel: Fotball under Sommer-OL 2020
Kvinner
Utdypende artikkel: Fotball under Sommer-OL 2020 – Kvinner
- Gruppespill
# | Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sverige | 3 | 3 | 0 | 0 | 9–2 | 7 | 9 |
2 | USA | 3 | 1 | 1 | 1 | 6–4 | 2 | 4 |
3 | Australia | 3 | 1 | 1 | 1 | 4–5 | −1 | 4 |
4 | New Zealand | 3 | 0 | 0 | 3 | 2–10 | −8 | 0 |
21. juli 2021 17:30 | ||||
Sverige | 3–0 | USA | Tokyo Stadion, Tokyo Tilskuere: 0 Dommer: Yoshimi Yamashita (Japan) | |
Blackstenius 25', 55' Hurtig 72' | Rapport (Tokyo 2020) Rapport (FIFA) | |||
24. juli 2021 17:30 | ||||
Sverige | 4–2 | Australia | Saitama Stadium 2002, Saitama Tilskuere: 0 Dommer: Edina Alves Batista (Brasil) | |
Rolfö 20', 63' Hurtig 52' Blackstenius 82' | Rapport (IOC) Rapport (FIFA) | Kerr 36', 48' | ||
27. juli 2021 17:00 | ||||
New Zealand | 0–2 | Sverige | Miyagi Stadium, Rifu Tilskuere: Dommer: Laura Fortunato (Argentina) | |
Rapport (IOC) Rapport (FIFA) | Anvegård 17' Janogy 30' | |||
- Kvartfinale
30. juli 2021 19:00 | ||||
Sverige | 3–1 | Japan | Saitama Stadium 2002, Saitama Tilskuere: Dommer: Lucila Venegas (Mexico) | |
Eriksson 7' Blackstenius 53' Asllani 68' (str.) | Rapport (IOC) Rapport (FIFA) | Tanaka 11' | ||
- Semifinale
2. august 2021 20:00 | ||||
Australia | 0–1 | Sverige | International Stadium Yokohama, Yokohama Tilskuere: Dommer: Melissa Borjas (Honduras) | |
Rapport (IOC) Rapport (FIFA) | Rolfö 46' | |||
- Finale
6. august 2021 21:00 | ||||
Sverige | 1–1 (e.e.o.) | Canada | International Stadium Yokohama, Yokohama Tilskuere: Dommer: Anastasija Pustovojtova (Russland) | |
Blackstenius 34' | Rapport (IOC) Rapport (FIFA) | Fleming 67' (str.) | ||
Straffespark | ||||
---|---|---|---|---|
Asllani Björn Schough Anvegård Seger Andersson | 2–3 | Fleming Lawrence Gilles Leon Rose Grosso | ||
Håndball
Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2020
Menn
Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2020 – Menn
- Gruppespill
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Danmark | 5 | 4 | 0 | 1 | 174 | 139 | +35 | 8 |
Egypt | 5 | 4 | 0 | 1 | 154 | 134 | +20 | 8 |
Sverige | 5 | 4 | 0 | 1 | 144 | 142 | +2 | 8 |
Bahrain | 5 | 1 | 0 | 4 | 129 | 149 | −20 | 2 |
Portugal | 5 | 1 | 0 | 4 | 143 | 156 | −13 | 2 |
Japan | 5 | 1 | 0 | 4 | 146 | 170 | −24 | 2 |
24. juli 2021 14:15 (07:15 UTC+2) | Sverige | 32–31 | Bahrain | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Brunner, Salah (SUI) |
Wanne 13 | (16–18) | Ahmed 6 | ||
3× 1× | Rapport | 5× 2× |
26. juli 2021 21:30 (14:30 UTC+2) | Japan | 26–28 | Sverige | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Lah, Sok (SLO) |
Motoki 6 | (14–17) | Wanne 8 | ||
4× 1× | Rapport | 1× 1× |
28. juli 2021 11:00 (04:00 UTC+2) | Sverige | 29–28 | Portugal | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Raluy, Sabroso (ESP) |
Ekberg 9 | (14–14) | Tre spillere 4 | ||
2× 1× | Rapport | 6× 1× |
30. juli 2021 16:15 (09:15 UTC+2) | Sverige | 22–27 | Egypt | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA) |
Pellas 7 | (9–13) | Sanad 6 | ||
2× 2× | Rapport | 2× |
1. august 2021 21:30 (14:30 UTC+2) | Danmark | 30–33 | Sverige | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Schulze, Tönnies (GER) |
Gidsel, J. Hansen 5 | (13–17) | Carlsbogård, Sandell 6 | ||
2× 3× | Rapport | 6× 2× |
- Kvartfinale
3. august 2021 13:15 (06:15 UTC+2) | Sverige | 33–34 | Spania | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Schulze, Tönnies (GER) |
Wanne 10 | (20–18) | Gómez 8 | ||
4× 1× | Rapport | 3× 2× |
Kvinner
Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2020 – Kvinner
- Gruppespill
Lag | K | V | U | T | + | − | MF | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sverige | 5 | 3 | 1 | 1 | 152 | 133 | +19 | 7 |
ROC | 5 | 3 | 1 | 1 | 148 | 149 | −1 | 7 |
Frankrike | 5 | 2 | 1 | 2 | 139 | 135 | +4 | 5 |
Ungarn | 5 | 2 | 0 | 3 | 142 | 149 | −7 | 4 |
Spania | 5 | 2 | 0 | 3 | 135 | 142 | −7 | 4 |
Brasil | 5 | 1 | 1 | 3 | 133 | 141 | −8 | 3 |
25. juli 2021 19:30 (12:30 UTC+2) | Spania | 24–31 | Sverige | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Koo, Lee (KOR) |
Pena 7 | (9–13) | Hansson 6 | ||
3× 1× | Rapport | 2× |
27. juli 2021 14:15 (07:15 UTC+2) | Sverige | 36–24 | ROC | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): El-Saied, El-Saied (EGY) |
Strömberg 8 | (15–9) | Vedjokhina 5 | ||
1× | Rapport | 4× 1× |
29. juli 2021 21:30 (14:30 UTC+2) | Sverige | 28–28 | Frankrike | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Fonseca, Santos (POR) |
Strömberg 7 | (16–17) | Foppa 6 | ||
3× 1× | Rapport | 4× 1× |
31. juli 2021 16:15 (09:15 UTC+2) | Brasil | 31–34 | Sverige | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Koo, Lee (KOR) |
do Nascimento 7 | (13–15) | Hansson, Roberts 6 | ||
4× 1× | Rapport | 5× |
2. august 2021 16:15 (09:15 UTC+2) | Ungarn | 26–23 | Sverige | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): García, Paolantoni (ARG) |
Fem spillere 4 | (15–15) | Carlson, Hagman 5 | ||
1× 1× | Rapport | 5× |
- Kvartfinale
4. august 2021 17:00 (10:00 UTC+2) | Sverige | 39–30 | Sør-Korea | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS) |
Tre spillere 6 | (21–13) | Kang K-m. 8 | ||
3× 1× | Rapport | 4× |
- Semifinale
6. august 2021 17:00 (10:00 UTC+2) | Frankrike | 29–27 | Sverige | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Lah, Sok (SLO) |
Zaadi Deuna 7 | (15–14) | Carlson, Westberg 6 | ||
6× 1× | Rapport | 4× 1× 1× |
- Bronsefinale
8. august 2021 11:00 (04:00 UTC+2) | Norge | 36–19 | Sverige | Yoyogi National Gymnasium, Tokyo Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS) |
Brattset Dale, Mørk 8 | (19–7) | Carlson, Westberg 4 | ||
3× 1× | Rapport | 3× |
Svømming
Utdypende artikler: Svømming under Sommer-OL 2020 og Svømming under Sommer-OL 2020 – Kvalifisering
- Menn
Utøver | Øvelse | Heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plassering | Tid | Plassering | Tid | Plassering | ||
Robin Hanson | 100 m fri | 49,07 | 27 | Gikk ikke videre | |||
200 m fri | 1.47,02 | 23 | Gikk ikke videre | ||||
Victor Johansson | 800 m fri | 7.49,14 | =10 | N/A | Gikk ikke videre | ||
1500 m fri | 15.05,53 | 18 | N/A | Gikk ikke videre | |||
Erik Persson | 200 m bryst | 2.08,76 | 6 Q | 2.08,76 | 8 Q | 2.08,88 | 8 |
Björn Seeliger | 50 m fri | 22.19 | 23 | Gikk ikke videre |
- Kvinner
Utøver | Øvelse | Heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plassering | Tid | Plassering | Tid | Plassering | ||
Michelle Coleman | 50 m fri | 24,84 | 20 | Gikk ikke videre | |||
100 m fri | 53,53 | 12 Q | 53,73 | 14 | Gikk ikke videre | ||
100 m rygg | 1.00,54 | 21 | Gikk ikke videre | ||||
Emelie Fast | 100 m bryst | 1.07,98 | 27 | Gikk ikke videre | |||
Louise Hansson | 100 m rygg | DNS | Gikk ikke videre | ||||
100 m butterfly | 56,97 | 6 Q | 56,92 | 7 Q | 56,22 | 5 | |
Sophie Hansson | 100 m bryst | 1.05,66 | 4 Q | 1.05,81 | 4 Q | 1.06,07 | 6 |
200 m bryst | 2.23,82 | 12 Q | 2.24,28 | 10 | Gikk ikke videre | ||
Sarah Sjöström | 50 m fri | 24,26 | 4 Q | 24,13 | 3 Q | 24,07 | 02 |
100 m fri | 52,91 | 5 Q | 52,82 | 4 Q | 52,68 | 5 | |
100 m butterfly | 56.18 | 3 Q | 56.40 | 4 Q | 56.91 | 7 | |
Michelle Coleman Sara Junevik[a] Louise Hansson Sophie Hansson Sarah Sjöström | 4 × 100 m fri stafett | 3.35,93 | 8 Q | N/A | 3.34,69 | 6 | |
Michelle Coleman Louise Hansson Sophie Hansson Sarah Sjöström | 4 × 100 m medley stafett | 3.56,23 | 5 Q | N/A | 3.54,27 | 5 |
a Svømmere som bare deltok i forsøksheat.
Eksterne lenker
- Profilside på olympic.org