2016–17 Districts One Day Tournament
Dates | 15 March – 2 April 2017 |
---|---|
Administrator(s) | Sri Lanka Cricket |
Cricket format | List A cricket |
Tournament format(s) | Round-robin then knockout |
Host(s) | Sri Lanka |
Champions | Colombo District (1st title) |
Participants | 24 |
Matches | 55 |
2017–18 → |
The 2016–17 Districts One Day Tournament was a List A cricket competition that took place in Sri Lanka. It replaced the scheduled Premier Limited Overs Tournament, after a legal challenge from Negombo Cricket Club, after they were removed from Tier B of the 2016–17 Premier League Tournament.[1] The challenge stopped the Premier Limited Overs Tournament from taking place, but Sri Lanka Cricket (SLC) organised this tournament to replace it.[1]
The tournament started on 15 March 2017, with 24 teams split into eight groups of three, with the matches given List A status.[2] The final was played between Kegalle District and Colombo District at the P Sara Oval, Colombo,[3] with Colombo District winning by 72 runs.[4]
Group stage
The following fixtures took place in the group stage of the tournament. For some fixtures, the complete scorecards are unknown, but local sources state that the matches did take place.[5][6]
Central Group
15 March 2017 Scorecard |
Kandy District 266/8 (50 overs) | v | Nuwara Eliya District 198/9 (45 overs) |
Sachithra Senanayake 62 (61) Promod Maduwantha 3/41 (10 overs) | Primosh Perera 69 (82) Sachithra Senanayake 3/24 (10 overs) |
Kandy District won by 57 runs (D/L method) Sinhalese Sports Club Ground, Colombo Umpires: Hemantha Boteju and Kapila Kottahachchi |
- Kandy District won the toss and elected to bat.
- Nilanka Sandakan and Promod Maduwantha (Nuwara Eliya District) both made their List A debuts.
18 March 2017 Scorecard |
Matale District 122 (37.1 overs) | v | Kandy District 123/1 (21.1 overs) |
- Kandy District won the toss and elected to field.
- Amith Eranda, Madura Madushanka, Kusal Edussooriya, Sameera Sadamal, Dinushka Malan, Ashan Ranasinghe and Ishan Abeysekara (Matale District) all made their List A debuts.
19 March 2017 Scorecard |
Nuwara Eliya District 314/9 (50 overs) | v | Matale District 287/8 (50 overs) |
Nuwara Eliya District won by 27 runs Navy Ground, Welisara Umpires: Gamini Dissanayake and Rohitha Kottahachchi |
- Nuwara Eliya District won the toss and elected to bat.
- Ruwan Chathuranga (Nuwara Eliya District) made his List A debut.
21 March 2017 Scorecard |
Kandy District 209 (43 overs) | v | Nuwara Eliya District 113 (38 overs) |
Kandy District won by 96 runs Moors Sports Club Ground, Colombo Umpires: Deepal Gunawardene and Pradeep Udawatta |
- Kandy District won the toss and elected to bat.
- Umesh Kasun and Irshad Umar (Nuwara Eliya District) both made their List A debuts.
24 March 2017 Scorecard |
Nuwara Eliya District 184 (43 overs) | v | Matale District 185/5 (36.5 overs) |
Matale District won by 5 wickets Moors Sports Club Ground, Colombo Umpires: Vidura Prasad and Upul Wewage |
- Nuwara Eliya District won the toss and elected to bat.
- Shathik Nimalsha and Kalhara Peiris (Matale District) both made their List A debuts.
25 March 2017 Scorecard |
Kandy District 284/9 (50 overs) | v | Matale District 190 (42.1 overs) |
Kandy District won by 94 runs Navy Ground, Welisara Umpires: Lyndon Hannibal and Ravindra Kottahachchi |
- Kandy District won the toss and elected to bat.
- Akash Senaratne (Kandy District) made his List A debut.
Eastern Group
15 March 2017 Scorecard |
Batticaloa District 241 (49 overs) | v | Ampara District 202 (47.4 overs) |
Batticaloa District won by 39 runs Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Dilshan de Silva and Krishantha Rodrigo |
- Ampara District won the toss and elected to field.
- Milan Abeysekera, Nimanda Madushanka, Duvindu Tillakaratne (Ampara District) and Lisula Lakshan (Batticaloa District) all made their List A debuts.
18 March 2017 Scorecard |
Tincomalee District 197 (45.5 overs) | v | Ampara District 204/6 (36.5 overs) |
Ampara District won by 4 wickets (D/L method) Army Ground, Panagoda Umpires: Ravindra Kottahachchi and Saman Mohan de Silva |
- Tincomalee District won the toss and elected to bat.
- Lakkana Jayasekera, Mahela Vijelath (Ampara District), Dimuth Warapitiya, Udayawansha Parakrama, Suminda Lakshan and Sanjaya Ranaweera (Tincomalee District) all made their List A debuts.
19 March 2017 Scorecard |
Batticaloa District 178 (47.4 overs) | v | Tincomalee District 184/9 (41.3 overs) |
Tincomalee District won by 1 wicket Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: SH Sarathkumara and Lyndon Hannibal |
- Batticaloa District won the toss and elected to bat.
- Udara Ranasinghe and Milan Rathnayake (Tincomalee District) both made their List A debuts.
22 March 2017 Scorecard |
Batticaloa District 290 (50 overs) | v | Ampara District 207 (36.4 overs) |
Batticaloa District won by 83 runs Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Asanga Jayasooriya and Kitsiri Jayaweera |
- Ampara District won the toss and elected to field.
25 March 2017 Scorecard |
Ampara District 219 (48.3 overs) | v | Tincomalee District 221/8 (49.1 overs) |
Tincomalee District won by 2 wickets Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Asanga Jayasooriya and Nilantha Semasinghe |
- Ampara District won the toss and elected to bat.
- Nuwan Karunaratne, Shiran Ratnayake and Savith Priyan (Ampara District) all made their List A debuts.
26 March 2017 Scorecard |
Batticaloa District 196 (47.4 overs) | v | Tincomalee District 202/7 (47.3 overs) |
Tincomalee District won by 3 wickets Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Chaminda Hathurusingha and Kitsiri Jayaweera |
- Tincomalee District won the toss and elected to field.
Northern Group
15 March 2017 Scorecard |
Jaffna District 266/8 (38 overs) | v | Kilinochchi District 176/4 (27 overs) |
Kilinochchi District won by 2 runs (D/L method) Moors Sports Club Ground, Colombo Umpires: Raveendra Wimalasiri and Maurice Zilva |
- Kilinochchi District won the toss and elected to field.
- Sithara Gimhan, Pramod Madushan (Jaffna District) and Shehan Madushanka (Kilinochchi District) all made their List A debuts.
18 March 2017 Scorecard |
Jaffna District 318/8 (50 overs) | v | Vauniya District 156 (33.2 overs) |
Jaffna District won by 162 runs Colts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Krishantha Rodrigo and Eric Kannangara |
- Vauniya District won the toss and elected to field.
- Akila Lakshan, Tharindu Dilshan, Palitha Kumara, Kamal Pushpakumara, Gayantha Wijethilake and Kalyana Rathnapriya (Vauniya District) all made their List A debuts.
19 March 2017 Scorecard |
Vauniya District 173 (40.4 overs) | v | Kilinochchi District 174/1 (34.4 overs) |
Kilinochchi District won by 9 wickets Panadura Esplanade, Panadura Umpires: Chaminda Hathurusingha and Prageeth Rambukwella |
- Kilinochchi District won the toss and elected to field.
- Chanaka Devinda (Kilinochchi District), Sasindu Perera and Sanath Ranjan (Vauniya District) all made their List A debuts.
22 March 2017 Scorecard |
Kilinochchi District 157 (43 overs) | v | Jaffna District 158/3 (27.1 overs) |
Jaffna District won by 7 wickets P Sara Oval, Colombo Umpires: Ranmore Martinesz and Raveendra Wimalasiri |
- Kilinochchi District won the toss and elected to bat.
- Ishara Prashan (Jaffna District) and T Gunaratne (Kilinochchi District) both made their List A debuts.
25 March 2017 Scorecard |
Vauniya District 136 (27.3 overs) | v | Jaffna District 137/6 (20.2 overs) |
Jaffna District won by 4 wickets Surrey Village, Maggona Umpires: Krishantha Rodrigo and Seekkuge Sarathkumara |
- Jaffna District won the toss and elected to field.
- Disnaka Manoj (Jaffna District) and L Jayasinghe (Vauniya District) both made their List A debuts.
27 March 2017 Scorecard |
Vauniya District 283/9 (50 overs) | v | Kilinochchi District 279 (50 overs) |
Vauniya District won by 4 runs Burgher Recreation Club Ground, Colombo Umpires: Saman Mohan de Silva and Susantha Dissanayake |
- Vauniya District won the toss and elected to bat.
- Avishka Fernando, Harshika Fernando and Ruvith Karunaratne (Kilinochchi District) all made their List A debuts.
North Central Group
15 March 2017 Scorecard |
Mannar District 278/9 (50 overs) | v | Anuradhaura District 208 (44 overs) |
Mannar District won by 70 runs Colts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Deepal Gunawardene and Pradeep Udawatta |
- Ubethilke Anuruddha, Malith de Silva, Nisal Francisco, Akeel Inham, Lahiru Jayakody and Vinodh Perera (Anuradhaura District) all made their List A debuts.
18 March 2017 Scorecard |
Polonnaruwa District 218/9 (50 overs) | v | Mannar District 219/1 (36.2 overs) |
Mannar District won by 9 wickets Surrey Village, Maggona Umpires: Palitha de Alwis and Kapil Kottahachchi |
- Polonnaruwa District won the toss and elected to bat.
- Nipuna Gamage, Vihanga Kalhara, Dananja Madushanka, Tharindu Sriwardene, Risith Upamal and Sanka Wijegunaratne (Polonnaruwa District) all made their List A debuts.
21 March 2017 Scorecard |
Anuradhaura District 266 (50 overs) | v | Polonnaruwa District 235 (50 overs) |
Tharindu Sriwardene 64 (73) Malith de Silva 4/31 (10 overs) |
Anuradhaura District won by 31 runs Bloomfield Cricket and Athletic Club Ground, Colombo Umpires: Dilshan de Silva and Ranjith Vishwakula |
- Anuradhaura District won the toss and elected to bat.
- Thiran Dhanapala (Anuradhaura District), Chrishen Aponsu, Suresh Peiris, Geeth Perera and Chamod Silva (Polonnaruwa District) all made their List A debuts.
22 March 2017 Scorecard |
Anuradhaura District 170 (43.2 overs) | v | Mannar District 171/2 (36.1 overs) |
Mannar District won by 8 wickets Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Thilak Fernando and Rohitha Kottahachchi |
- Mannar District won the toss and elected to field.
- Mohomad Akram, Lahiru Fernando, Sandun Rathnatunga, Chandimanthu Rodrigo, Taneesha Weerakoon (Anuradhaura District) and Udith Madushan (Mannar District) all made their List A debuts.
25 March 2017 Scorecard |
Polonnaruwa District 199 (50 overs) | v | Mannar District 203/6 (39 overs) |
Mannar District won by 4 wickets Colts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Gamini Dissanayake and Susantha Dissanayake |
- Polonnaruwa District won the toss and elected to bat.
- Kushan Weerakkody (Mannar District) and Hasitha Nirmal (Polonnaruwa District) both made their List A debuts.
26 March 2017 Scorecard |
Anuradhaura District 249 (49.5 overs) | v | Polonnaruwa District 110 (34.4 overs) |
Anuradhaura District won by 139 runs Navy Ground, Welisara Umpires: Thilak Fernando and Nilantha Semasinghe |
- Anuradhaura District won the toss and elected to bat.
North Western Group
15 March 2017 Scorecard |
Puttalam District 263 (49.2 overs) | v | Kegalle District 266/2 (38 overs) |
Kegalle District won by 8 wickets FTZ Sports Complex, Katunayake Umpires: Gamini Dissanayake and Ravindra Kottahachchi |
- Puttalam District won the toss and elected to bat.
- Madushan Ravichandrakumar (Kegalle District) made his List A debut.
18 March 2017 Scorecard |
Puttalam District 335 (47.2 overs) | v | Kurunegala District 156 (33.2 overs) |
Puttalam District won by 179 runs FTZ Sports Complex, Katunayake Umpires: Vidura Prasad and Keerthi Bandara |
- Puttalam District won the toss and elected to bat.
- Dhanushka Dharmasiri, Malith Premathilake, Hashan Prabath, Ruwantha Ekanayake, Thilina Herath and Chaminda Pathirana (Kurunegala District) all made their List A debuts.
19 March 2017 Scorecard |
Kurunegala District 169 (34.4 overs) | v | Kegalle District 173/2 (20.3 overs) |
Kegalle District won by 8 wickets Colts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Deepal Gunawardene and WCC Rodrigo |
- Kurunegala District won the toss and elected to bat.
- Mohamed Shiraz (Kegalle District), Damith Perera, Kalpa Bandaranayake and Niyasdeen Ramathullah (Kurunegala District) all made their List A debuts.
22 March 2017 Scorecard |
Puttalam District 252/8 (50 overs) | v | Kegalle District 256/7 (43.2 overs) |
Kegalle District won by 3 wickets Colts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Dilshan de Silva and Ranganath Prasanna |
- Puttalam District won the toss and elected to bat.
- Raveen Yasas (Puttalam District) made his List A debut.
23 March 2017 Scorecard |
Kurunegala District 178 (40.4 overs) | v | Kegalle District 179/5 (37.3 overs) |
Kegalle District won by 5 wickets Colts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Pradeep Udawatta and Maurice Zilva |
- Kegalle District won the toss and elected to field.
- Vishad Randika, Pasindu Isira, Salinda Ushan (Kegalle District) and Gayan Tharaka (Kurunegala District) all made their List A debuts.
25 March 2017 Scorecard |
Kurunegala District 180 (31.5 overs) | v | Puttalam District 184/3 (36.3 overs) |
Puttalam District won by 7 wickets FTZ Sports Complex, Katunayake Umpires: Chaminda Hathurusingha and Eric Kannangara |
- Kurunegala District won the toss and elected to bat.
- Rajitha Dilshan, Romesh Krishantha and Dilshan Sanjeewa (Puttalam District) all made their List A debuts.
Southern Group
17 March 2017 Scorecard |
Matara District 385/9 (50 overs) | v | Hambantota District 142 (38.1 overs) |
Matara District won by 243 runs Bloomfield Cricket and Athletic Club Ground, Colombo Umpires: Mohan de Silva and Upul Wewage |
- Matara District won the toss and elected to bat.
- Asiri Bandara, Senal de Silva, Ashan Fernando, Shehan Hettiarachchi, Dulanga Lakmal, Pathum Nissanka, Milroy Silva, Ruchira Tharindra (Hambantota District), Lasith Ambuldeniya and Hashan Upendra (Matara District) all made their List A debuts.
22 March 2017 Scorecard |
Galle District 130 (27.2 overs) | v | Matara District 136/1 (17.3 overs) |
Matara District won by 9 wickets Army Ground, Panagoda Umpires: Nilan De Silva and Ranjith Vishwakula |
- Galle District won the toss and elected to bat.
- Nalin Perera (Galle District), Aravinda Akurugoda, Malinga Amarasinghe, Nimesh Bandara and Shanmuganathan Shanugeeth (Matara District) all made their List A debuts.
24 March 2017 Scorecard |
Hambantota District 84 (26.1 overs) | v | Matara District 85/4 (15.4 overs) |
Matara District won by 6 wickets Colombo Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Prageeth Rambukwella and Ranjith Vishwakula |
- Hambantota District won the toss and elected to bat.
- Damidu Ashan, Buddika Janith, Dimuthu Naveendra and Rumesh Silva (Hambantota District) all made their List A debuts.
26 March 2017 Scorecard |
Galle District 354/5 (50 overs) | v | Hambantota District 136 (32.1 overs) |
Galle District won by 218 runs Surrey Village, Maggona Umpires: Suranga Perera and Prageeth Rambukwella |
- Galle District won the toss and elected to bat.
- Ruwan Herath, Thilan Nimesh, Eranga Rathnayake (Galle District), Sumeth Chandima, Lahiru Fernando and Dulip Gayan (Hambantota District) all made their List A debuts.
Uva Group
19 March 2017 Scorecard |
Ratnapura District | v | Monaragala District |
22 March 2017 Scorecard |
Badulla District 237 (49.2 overs) | v | Ratnapura District 202 (46.4 overs) |
Badulla District won by 35 run Sinhalese Sports Club Ground, Colombo Umpires: Saman Mohan de Silva and Sagara Kumara |
- Badulla District won the toss and elected to bat.
- BAM Fernando, Himasha Liyanage, Ashan Randika (Badulla District), Sanjula Abeywickreme and Sajith Dissanayaka (Ratnapura District) all made their List A debuts.
26 March 2017 Scorecard |
Ratnapura District 151 (36.5 overs) | v | Monaragala District 157/6 (33.2 overs) |
Monaragala District won by 4 wickets FTZ Sports Complex, Katunayake Umpires: Nilan De Silva and Ranganath Prasanna |
- Ratnapura District won the toss and elected to bat.
- Chalanaka Weerasinghe (Monaragala District) and Iwanka Sanjula (Ratnapura District) both made their List A debuts.
Western Group
22 March 2017 Scorecard |
Kalutara District 167 (36.5 overs) | v | Colombo District 171/3 (33.1 overs) |
Colombo District won by 7 wickets Colombo Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Kapil Kottahachchi and Maurice Zilva |
- Colombo District won the toss and elected to field.
- Ranitha Liyanarachchi, Malindu Maduranga, Raveen Sayer (Colombo District), Sanjaya Chathuranga, Aruna Dharmasena, Madhawa Nimesh, Mohamed Shilmi and Mishen Silva (Kalutara District) all made their List A debuts.
Quarter finals
29 March 2017 Scorecard |
Kegalle District 148 (40.3 overs) | v | Badulla District 73 (20.3 overs) |
Kegalle District won by 75 runs FTZ Sports Complex, Katunayake Umpires: Prageeth Rambukwella and Pradeep Udawatta |
- Kegalle District won the toss and elected to bat.
- Dilshan de Soysa (Badulla District) made his List A debut.
29 March 2017 Scorecard |
Colombo District 209 (46.2 overs) | v | Matara District 106/5 (20 overs) |
Colombo District won by 10 runs (D/L method) Colts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Nilan De Silva and Deepal Gunawardene |
- Matara District won the toss and elected to field.
- Thimira Jayasinghe (Matara District) made his List A debut.
29 March 2017 Scorecard |
Kandy District 273/7 (50 overs) | v | Jaffna District 166 (27.4 overs) |
Kandy District won by 107 runs Colombo Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Gamini Dissanayake and Ravindra Kottahachchi |
- Kandy District won the toss and elected to bat.
29 March 2017 Scorecard |
Mannar District 272/9 (50 overs) | v | Tincomalee District 71 (18.4 overs) |
Mannar District won by 201 runs Army Ground, Panagoda Umpires: Asanga Jayasooriya and Rohitha Kottahachchi |
- Tincomalee District won the toss and elected to field.
Semi finals
31 March 2017 Scorecard |
Kandy District 96 (29 overs) | v | Kegalle District 98/3 (20 overs) |
Kegalle District won by 7 wickets P Sara Oval, Colombo Umpires: Deepal Gunawardene and Lyndon Hannibal |
- Kandy District won the toss and elected to bat.
31 March 2017 Scorecard |
Mannar District 130 (37.1 overs) | v | Colombo District 136/3 (27 overs) |
Colombo District won by 7 wickets Nondescripts Cricket Club Ground, Colombo Umpires: Prageeth Rambukwella and Raveendra Wimalasiri |
- Mannar District won the toss and elected to bat.
- Shaluka Silva (Colombo District) made his List A debut.
Final
2 April 2017 Scorecard |
Colombo District 295/6 (50 overs) | v | Kegalle District 223 (47.4 overs) |
Colombo District won by 72 runs P Sara Oval, Colombo Umpires: Ranmore Martinesz and Raveendra Wimalasiri |
- Kegalle District won the toss and elected to field.
References
- ^ a b "SLC Indirectly Ignores Court Ruling". The Sunday Leader. 19 March 2017. Archived from the original on 31 August 2017. Retrieved 3 April 2017.
- ^ "SLC Districts One Day Tournament to kick off tomorrow". The Papare. 14 March 2017. Retrieved 3 April 2017.
- ^ "Cricket: Kegalle meet Colombo in District final showdown". Sunday Times. 2 April 2017. Retrieved 3 April 2017.
- ^ "Priyanjan and Sandakan heroics clinch title for Colombo District". The Papare. 2 April 2017. Retrieved 3 April 2017.
- ^ "SLC Inter Districts One Day Tournament Kusal Perera scores 161 runs". Ceylon Today. 17 March 2017. Retrieved 3 April 2017.
- ^ "SKusal Janith Perera blasts second consecutive ton". The Papare. 19 March 2017. Retrieved 4 April 2017.
External links
- Series home at ESPN Cricinfo
- v
- t
- e
Franchise cricket | |
---|---|
|
Club cricket | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
First-class clubs |
| ||||||
Tournaments |
|
Tournaments |
|
---|
- Bloomfield
- Burgher RCG
- Colombo CCG
- Police Park Ground, Colombo
- Colts Ground
- Asgiriya, Kandy
- Air Force Ground, Katunayake
- Chilaw Marians Cricket Club Ground
- Welagedara, Kurunagela
- Uyanwatte, Matara
- Moors SC Ground
- De Soysa, Moratuwa
- Nondescripts Ground
- Panadura Esplanade
- Surrey Village
- Horana
- Navy Ground, Welisara
- Mallakam
- Polonnaruwa National Cricket Ground
- Teams
- Cricketers
- club
- international
- provincial