Zápas na Letních olympijských hrách 2008
Zápas na Letních olympijských hrách 2008 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní zápasnická federace Mezinárodní olympijský výbor | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dějiště | Zemědělská univerzita Číny | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Datum | 12. srpna – 21. srpna 2008 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | 18 (7 muži řecko-římský, 7 muži volný styl) 4 ženy volný styl | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Startující | 277 mužů z 59 zemí | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Zápas na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu nabídl souboje o osmnáct sad medailí, a to mužů v sedmi váhových kategoriích ve volném stylu a v sedmi v řecko-římském a podruhé v historii se o medaile utkaly také ženy a to ve čtyřech váhových kategoriích ve volném stylu.
Medailisté
Muži
Volný styl
Řecko-římský zápas
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz | Bronz |
---|---|---|---|---|
55 kg | Nazir Mankijev Rusko (RUS) | Rovšan Bajramov Ázerbájdžán (AZE) | Roman Amojan Arménie (ARM) | Park Eun-Chul Jižní Korea (KOR) |
60 kg | Islambek Albijev Rusko (RUS) | Ázerbájdžán (AZE) Nurbakyt Tengizbaev Kazachstán (KAZ) | Šeng Ťiang Čína (CHN) | Ruslan Tumenbaev Kyrgyzstán (KGZ) |
66 kg | Steeve Guénot Francie (FRA) | Kanatbek Begaliev Kyrgyzstán (KGZ) | Michail Semjonov Bělorusko (BLR) | Armen Vardanjan Ukrajina (UKR) |
74 kg | Manučar Kvirkvelija Gruzie (GEO) | Čchang Jung-siang Čína (CHN) | Christophe Guenot Francie (FRA) | Javor Janakiev Bulharsko (BUL) |
84 kg | Andrea Minguzzi Itálie (ITA) | Zoltán Fodor Maďarsko (HUN) | Nazmi Avluca Turecko (TUR) | Švédsko (SWE) |
96 kg | Aslanbek Chuštov Rusko (RUS) | Mirko Englich Německo (GER) | Kazachstán (KAZ) Marek Švec Česko (CZE) | Adam Wheeler Spojené státy americké (USA) |
120 kg | Mijaín López Kuba (CUB) | Rusko (RUS) Mindaugas Mizgaitis Litva (LTU) | Yannick Szczepaniak Francie (FRA) | Jurij Patrikejev Arménie (ARM) |
Volný styl (ženy)
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz | Bronz |
---|---|---|---|---|
48 kg | Carol Huynhová Kanada (CAN) | Čiharu Ičová Japonsko (JPN) | Marija Stadnyková Ázerbájdžán (AZE) | Iryna Merleniová Ukrajina (UKR) |
55 kg | Saori Jošidaová Japonsko (JPN) | Xu Li Čína (CHN) | Tonya Verbeeková Kanada (CAN) | Jackeline Renteríaová Kolumbie (COL) |
63 kg | Kaori Ičová Japonsko (JPN) | Alena Kartašova Rusko (RUS) | Jelena Šaligina Kazachstán (KAZ) | Randi Miller Spojené státy americké (USA) |
72 kg | Wang Jiao Čína (CHN) | Stanka Zlatevová Bulharsko (BUL) | Kjókó Hamaguči Japonsko (JPN) | Agnieszka Wieszczek Polsko (POL) |
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusko (RUS) | 6 | 3 | 2 | 11 |
2 | Japonsko (JPN) | 2 | 2 | 2 | 6 |
3 | Gruzie (GEO) | 2 | 0 | 2 | 4 |
4 | Čína (CHN) | 1 | 2 | 0 | 3 |
5 | Uzbekistán (UZB) | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | Spojené státy americké (USA) | 1 | 0 | 2 | 3 |
7 | Kanada (CAN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Francie (FRA) | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Turecko (TUR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
10 | Kuba (CUB) | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Itálie (ITA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Ukrajina (UKR) | 0 | 2 | 3 | 5 |
13 | Ázerbájdžán (AZE) | 0 | 2 | 2 | 4 |
14 | Kazachstán (KAZ) | 0 | 1 | 4 | 5 |
15 | Bulharsko (BUL) | 0 | 1 | 3 | 4 |
16 | Kyrgyzstán (KGZ) | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Německo (GER) | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Maďarsko (HUN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Tádžikistán (TJK) | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Arménie (ARM) | 0 | 0 | 2 | 2 |
20 | Bělorusko (BLR) | 0 | 0 | 2 | 2 |
22 | Kolumbie (COL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Jižní Korea (KOR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Litva (LTU) | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Polsko (POL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Írán (IRI) | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Indie (IND) | 0 | 0 | 1 | 1 |
22 | Slovensko (SVK) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Celkem | 18 | 18 | 35 | 71 |
Zúčastněné země
Do bojů o medaile zasáhlo 343 zápasníků z 59 zemí:
|
|
Reference
- ↑ a b http://www.inado.org/fileadmin/user_upload/member-docs/iNADO_Resources/List_of_Sanctions_with_Link_to_Cases_of_IOC_Disciplinary_Commission__19_Dec_2017_.pdf Archivováno 15. 10. 2019 na Wayback Machine. diskvalifikace – pozitivní dopingový nález
- ↑ https://web.archive.org/web/20190331150533/https://www.olympic.org/news/ioc-sanctions-three-athletes-for-failing-anti-doping-test-at-beijing-2008-and-london-2012 diskvalifikace – pozitivní dopingový nález
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Zápas na Letních olympijských hrách 2008 na Wikimedia Commons
- Fila Wrestling Beijing 2008
- Olympic Committee
Zápas na letních olympijských hrách | |
---|---|
Athény 1896 • 1900 • St. Louis 1904 • Londýn 1908 • Stockholm 1912 • Antverpy 1920 • Paříž 1924 • Amsterdam 1928 • Los Angeles 1932 • Berlín 1936 • Londýn 1948 • Helsinky 1952 • Melbourne 1956 • Řím 1960 • Tokio 1964 • Ciudad de México 1968 • Mnichov 1972 • Montréal 1976 • Moskva 1980 • Los Angeles 1984 • Soul 1988 • Barcelona 1992 • Atlanta 1996 • Sydney 2000 • Athény 2004 • Peking 2008 • Londýn 2012 • Rio de Janeiro 2016 • Tokio 2020 • Paříž 2024 | |
Medailisté – řecko-římský styl | |
Medailisté – volný styl | |
Medailistky – volný styl |
Sporty na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu | |
---|---|
Atletika • Badminton • Baseball • Basketbal • Box • Cyklistika • Fotbal • Gymnastika (sportovní, moderní, trampolína) • Házená • Jachting • Jezdectví • Judo • Kanoistika • Lukostřelba • Moderní pětiboj • Plavání • Plážový volejbal • Pozemní hokej • Skoky do vody • Softball • Sportovní střelba • Stolní tenis • Synchronizované plavání • Šerm • Taekwondo • Tenis • Triatlon • Veslování • Vodní pólo • Volejbal • Vzpírání • Zápas |
Portály: Sport