Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 1976
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | futbol als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1976 |
Nombre de participants | 13 |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Olímpic de Mont-real (Montreal) 45° 33′ 28″ N, 73° 33′ 06″ O / 45.55781°N,73.55164°O / 45.55781; -73.55164 |
Estat | Canadà |
Interval de temps | 18 juliol 1976 – 31 juliol 1976 |
Data | 1976 |
Competició | |
Resultat | |
Futbol masculí | RD Alemanya |
Dades estadístiques | |
Partits | 23 |
Gols | 69 |
Criteri utilitzat ? | Andrzej Szarmach |
Assistència | 630.093 |
← 1972 1980 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1976 celebrats a la ciutat de Mont-real (Canadà) es disputà una competició de futbol en categoria masculina. La competició tingué lloc entre els dies 18 i 31 de juliol de 1976 a l'Estadi Olímic de Mont-real, Varsity Stadium (Toronto), Lansdowne Park (Ottawa) i l'Estadi Municipal de Sherbrooke.
Comitès participants
Participaren un total de 202 futbolistes de 13 comitès nacionals diferents:
Les seleccions de Ghana, Nigèria i Zàmbia, classificades pel torneig, refusaren participar-hi. Vegeu: Boicot polític als Jocs Olímpics d'estiu de 1976.
Resum de medalles
Prova | Or | Argent | Bronze |
Futbol masculí | RDA Hans-Ulrich Grapenthin Wilfried Gröbner Jürgen Croy Gerd Weber Hans-Jürgen Dörner Konrad Weise Lothar Kurbjuweit Reinhard Lauck Gert Heidler Reinhard Häfner Hans-Jürgen Riediger Bernd Bransch Martin Hoffmann Gerd Kische Wolfram Löwe Hartmut Schade Dieter Riedel | Polònia Jan Tomaszewski Piotr Mowlik Antoni Szymanowski Jerzy Gorgoń Wojciech Rudy Władysław Żmuda Zygmunt Maszczyk Grzegorz Lato Henryk Wawrowski Henryk Kasperczak Roman Ogaza Kazimierz Kmiecik Kazimierz Deyna Andrzej Szarmach Henryk Wieczorek Leslaw Cmikiewicz Jan Benigier | Unió Soviètica Vladimir Astapovsky Anatoli Konkov Viktor Matvienko Mikhail Fomenko Stefan Reshko Vladimir Troshkin David Kipiani Vladimir Onishchenko Viktor Kolotov Vladimir Veremeev Oleh Blokhín Leonid Buriak Vladimir Fyodorov Aleksandr Minayev Viktor Zvyagintsev Leonid Nazarenko Aleksandr Prokhorov |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | RDA | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Polònia | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Unió Soviètica | 0 | 0 | 1 | 1 |
Resultats
Primera ronda
- Grup A
J | G | E | P | GF | GC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Brasil | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 |
Alemanya Democràtica | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Espanya | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | 0 |
Nigèria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Brasil | 0–0 | Alemanya Democràtica |
---|---|---|
Resum |
Varsity Stadium (Toronto)
Assistència: 21.643
Àrbitre: John Paterson (ESC)
Brasil | 2–1 | Espanya |
---|---|---|
Rosemiro 7' Chico Fraga 47' | Resum | Idígoras 14' |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 38.123
Àrbitre: Paul Schiller (AUT)
Alemanya Democràtica | 1–0 | Espanya |
---|---|---|
Dörner 46' | Resum |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 36.198
Àrbitre: Werner Winsemann (CAN)
- Grup B
J | G | E | P | GF | GC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
França | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 3 | 5 |
Israel | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 3 |
Guatemala | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 5 | 2 |
Mèxic | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 7 | 2 |
Israel | 0–0 | Guatemala |
---|---|---|
Resum |
Varsity Stadium (Toronto)
Assistència: 9.500
Àrbitre: Vladimir Rudnev (URSS)
França | 4–1 | Mèxic |
---|---|---|
Schaer 14' Baronchelli 33' Rubio 78' Amisse 90' | Resum | Sánchez 81' |
Lansdowne Park (Ottawa)
Assistència: 14.286
Àrbitre: Ángel Coerezza (ARG)
França | 4–1 | Guatemala |
---|---|---|
Platini 7' 86' Amisse 41' Schaer 82' | Resum | Fion 58' |
Estadi Municipal (Sherbrooke)
Assistència: 3.163
Àrbitre: Jafar Namdar (IRA)
Mèxic | 2–2 | Israel |
---|---|---|
Rangel 19' 44' | Resum | Oz 51' Shum 55' |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 36.569
Àrbitre: Alberto Michelotti (ITA)
Mèxic | 1–1 | Guatemala |
---|---|---|
Rangel 36' | Resum | Rergis 18' (p.p.) |
Estadi Municipal (Sherbrooke)
Assistència: 4.118
Àrbitre: Marian Kuston (POL)
França | 1–1 | Israel |
---|---|---|
Platini 80' | Resum | Peretz 75' |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 33.639
Àrbitre: Ramón Barreto (URU)
- Grup C
J | G | E | P | GF | GC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Polònia | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | 3 |
Iran | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 2 |
Cuba | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
Ghana | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Iran | 1–0 | Cuba |
---|---|---|
Mazloumi 28' | Resum |
Lansdowne Park (Ottawa)
Assistència: 11.324
Àrbitre: Adolf Prokop (RDA)
Polònia | 3–2 | Iran |
---|---|---|
Szarmach 48' 75' Deyna 51' | Resum | Parvin 6' Roshan 79' |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 32.309
Àrbitre: Arnaldo Cézar Coelho (BRA)
- Group D
J | G | E | P | GF | GC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
URSS | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 1 | 4 |
Corea del Nord | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | 2 |
Canadà | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | 0 |
Zàmbia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Canadà | 1–2 | URSS |
---|---|---|
Douglas 88' | Resum | Onischenko 8' 11' |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 34.320
Àrbitre: Robert Helies (FRA)
Corea del Nord | 3–1 | Canadà |
---|---|---|
An Se-Uk 18' Hong Song-Nam 66' 80' | Resum | Douglas 51' |
Varsity Stadium (Toronto)
Assistència: 12.638
Àrbitre: Marco Antonio Dorantes (MEX)
URSS | 3–0 | Corea del Nord |
---|---|---|
Kolotov 16' Veremeev 81' Blokhín 89' | Resum |
Lansdowne Park (Ottawa)
Assistència: 15.233
Àrbitre: Emilio Guruceta-Muro (ESP)
Quadre final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
25 de juliol - Ottawa | ||||||||||
Alemanya Democràtica | 4 | |||||||||
27 de juliol - Montreal | ||||||||||
França | 0 | |||||||||
Alemanya Democràtica | 2 | |||||||||
25 de juliol - Sherbrooke | ||||||||||
URSS | 1 | |||||||||
URSS | 2 | |||||||||
31 de juliol - Montreal | ||||||||||
Iran | 1 | |||||||||
Alemanya Democràtica | 3 | |||||||||
25 de juliol - Toronto | ||||||||||
Polònia | 1 | |||||||||
Brasil | 4 | |||||||||
27 de juliol - Toronto | ||||||||||
Israel | 1 | |||||||||
Polònia | 2 | Tercer lloc | ||||||||
25 de juliol - Montreal | ||||||||||
Brasil | 0 | |||||||||
Polònia | 5 | URSS | 2 | |||||||
Corea del Nord | 0 | Brasil | 0 | |||||||
29 de juliol - Montreal | ||||||||||
Quarts de final
Alemanya Democràtica | 4–0 | França |
---|---|---|
Löwe 27' Dörner 60' 68' Riediger 77' | Resum |
Lansdowne Park (Ottawa)
Assistència: 20.083
Àrbitre: Alberto Michelotti (ITA)
URSS | 2–1 | Iran |
---|---|---|
Minayev 40' Zvyagintsev 67' | Resum | Ghelichkhani 82' |
Estadi Municipal (Sherbrooke)
Assistència: 5.855
Àrbitre: Guillermo Velasquez (COL)
Brasil | 4–1 | Israel |
---|---|---|
Jarbas 56' 74' Erivelto 72' Júnior 88' | Resum | Peretz 80' |
Varsity Stadium (Toronto)
Assistència: 18.601
Àrbitre: Károly Palotai (HON)
Polònia | 5–0 | Corea del Nord |
---|---|---|
Szarmach 13' 49' Lato 59' 79' Szymanowski 64' | Resum |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 46.885
Àrbitre: Paul Schiller (AUT)
Semifinals
URSS | 1–2 | Alemanya Democràtica |
---|---|---|
Kolotov 84' | Resum | Dörner 59' Kurbjuweit 66' |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 57.182
Àrbitre: Marco Antonio Dorantes (MEX)
Polònia | 2–0 | Brasil |
---|---|---|
Szarmach 51' 82' | Resum |
Varsity Stadium de Toronto
Assistència: 21.743
Àrbitre: John Paterson (ESC)
Partit tercer lloc
URSS | 2–0 | Brasil |
---|---|---|
Onishcenko 5' Nazarenko 49' | Resum |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 55.647
Àrbitre: Abraham Klein (ISR)
Final
Alemanya Democràtica | 3–1 | Polònia |
---|---|---|
Schade 7' Hoffmann 14' Häfner 84' | Resum | Lato 59' |
Estadi Olímpic (Mont-real)
Assistència: 71.617
Àrbitre: Ramon Barreto (URU)
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Futbol 1976 Arxivat 2009-03-07 a Wayback Machine.
- (anglès) Arxiu de l'RSSSF
- (anglès) FIFA - Mont-real 1976 Arxivat 2012-08-17 a Wayback Machine.